Niedziela, 10 grudnia 2023.

Dnia 01.03.2016 roku uczniowie klasy IA, IB i IIA wzięli udział w wykładzie pt. „Zjawiska magnetyczne w przyrodzie” wygłoszonym przez prof. UW dr hab. Andrzeja Wysmołka, dziekana Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Uczniowie z zainteresowaniem słuchali jak Pan profesor wyjaśniał pojęcie magnetyzmu, które jest zespołem zjawisk fizycznych związanych z polem magnetycznym. Profesor Wysmołek uświadomił uczniom, jak dużą rolę w życiu na Ziemi odgrywa magnetyzm.

Młodzież dowiedziała się również, że ogromny wpływ na pole magnetyczne naszej planety mają bieguny – północny i południowy. Dzięki temu możemy obserwować przepiękne zjawisko, jakim jest zorza polarna. Pole magnetyczne ochrania nas przed tzw. wiatrem słonecznym, czyli strumieniem protonów i elektronów. Jeżeli dotarłyby na Ziemię, zamieniłby ją w pustynię. Uczniowie zafascynowani byli też pokazem tworzenia pola magnetycDSC01918znego z opiłków żelaza i magnesu.

W doświadczeniach posługiwano się głównie magnesami i ciekłym azotem. Młodzież dowiedziała się, jak z pomocą magnesu sprawić, by diody się zaświeciły – czy to w małym urządzeniu, czy w większej rurze. Równie efektownie wyglądało połączenie magnesu z ciekłym azotem, który przyczynił się do lewitacji krążka.

Liczne doświadczenia, w których młodzież brała udział, możliwość zobaczenia wyników eksperymentów z bliska oraz prezentacja bogata w ilustracje była niestandardową lekcją fizyki, która zachwyciła wszystkich uczniów.
 

Zdjęcia z wykładu

Niecodzienna lekcja fizyki z prof. UW dr hab. Andrzejem Wysmołkiem