Niedziela, 10 grudnia 2023.

DSC02323Dnia 18.04.2016 r. zostały przeprowadzone zajęcia z udzielania pierwszej pomocy osobom, które uległy nagłym wypadkom. Szkolenie przeprowadziła pani Katarzyna Wilewska wraz ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Piastowie. Zajęcia zostały zorganizowane przez uczennice klasy III dla wszystkich uczniów oraz nauczycieli. W szkoleniu wykorzystano materiały dydaktyczne przygotowane przez panią Katarzynę typu:
Prezentację multimedialną, Manekiny Mini Ania i Little Ania, Torba R1.

Przez 2 godziny zajęć poruszano następujące tematy:
1. Bezpieczeństwo osoby udzielającej pomocy i poszkodowanego oraz wzywanie pomocy.
W tym zakresie uczniowie dowiedzieli się jak zadbać o bezpieczeństwo, zarówno swoje jak i poszkodowanego. Poznali schemat postępowania na niebezpiecznym terenie oraz sposoby jak zabezpieczyć miejsce, w którym znajduje się poszkodowany. Pani Katarzyna powiedziała również w jaki sposób wezwać pomoc, oraz co zrobić gdy czujemy się zagrożeni.
2. Sprawdzanie przytomności osoby poszkodowanej oraz wzywanie pomocy.
Uczniowie zapoznając się z powyższym tematem ćwiczyli, w jaki sposób sprawdzić przytomność u osoby poszkodowanej oraz co robić, jeżeli w pobliżu miejsca wypadku nie będzie nikogo dorosłego. Utrwalili sobie numery telefonów ratunkowych oraz zapoznali się z całą procedurą zgłaszania wypadku i wzywania fachowej pomocy.
3. Oddech
Na tych zajęciach ćwiczący uczyli się rozpoznawania trzema zmysłami (słuch, wzrok, dotyk) czy poszkodowany oddycha.
4. Pozycja boczna ustalona.
Podczas ćwiczeń pozycji bocznej ustalonej młodzież uczyła się w jaki sposób ułożyć osobę poszkodowaną by spokojnie i bezpiecznie mogła czekać na przyjazd karetki pogotowia. Uczniowie dowiedzieli się również jak kontrolować stan rannego.
5. Oddechy ratownicze.
Do tej części zajęć wykorzystany był fantom Mini Ania. Uczniowie poznali metodę postępowania z osobą poszkodowaną, która nie oddycha. Poznali optymalną ilość i objętość wdechów ratowniczych decydujących o skuteczności udzielanej pomocy a następnie ćwiczyli oddechy ratownicze, zwracając uwagę na ruch klatki piersiowej.
6. Uciskanie klatki piersiowej.
Dalszy etap ćwiczeń z fantomem oparty był na opanowaniu umiejętności odpowiedniego uciskania klatki piersiowej oraz zapamiętania liczby dokonywanych ucisków.
7. Łańcuch Przeżycia.
Podsumowanie zajęć to zapamiętanie Łańcucha Przeżycia. Na zakończenie młodzież z zaangażowaniem ćwiczyła udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanemu, który jest przytomny oraz temu, który nie oddycha.

W efekcie uczniowie objęci powyższym szkoleniem uświadomili sobie konieczność niesienia pomocy poszkodowanym. Poznali metody postępowania w obliczu wypadku, dowiedzieli się jak prawidłowo wezwać pomoc przez telefon oraz jak wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej.

Galeria zdjęć

Zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej