Niedziela, 29 stycznia 2023.

Katyń– informacja zamieszczona przy replice guzika znalezionego w Katyniu podaje, że jest symbolem zbrodni ludobójstwa, popełnionej na ok. 22000 Polaków, w tym ponad 15000 jeńców wojennych. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, policjanci i oficerowie rezerwy: urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, duchowni, literaci, kupcy, działacze społeczni…
Zostali potajemnie zamordowani wiosną 1940 r. na rozkaz najwyższych władz sowieckich. Ich groby odkryto w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni…
Prawda o tych wydarzeniach była zakazana do 1989 r.
W Piastowie pamiętamy o tym co się stało.
Przed laty, z inicjatywy p. Jerzego Lewińskiego, uczestnicy Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego przywieźli urnę z prochami właśnie z opisywanych miejsc zagłady elity narodu polskiego.
Urna ta została umieszczona w ścianie bocznej pod chórem w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Piastowie. I tutaj w rocznicę zbrodni odprawiana jest Msza Święta w intencji ofiar zbrodni na Wschodzie, a po niej składane są kwiaty i znicze pod urną oraz tablicami upamiętniającymi miejsca kaźni.
Tak też było i w tym roku. W Niedzielę Miłosierdzia, 23 kwietnia o g. 13.00 w piastowskim kościele koncelebrowana była Msza Święta. Przy urnie stała warta cieni zamordowanych oficerów, jak to później w Miejskim Ośrodku Kultury powiedział p. J. Lewiński. Po Mszy złożyliśmy kwiaty i udaliśmy się pod Dąb Katyński poświęcony p. Janowi Johne – ostatniemu przed II wojną światową komendantowi piastowskiej policji, posadzony przed komisariatem policji przy ul. Ks. J. Popiełuszki 24. Tutaj też zostały złożone kwiaty i zapalono znicze.
Dodatkową lekcją historii była symboliczna wystawa i prezentacja reportażu z 2006 r., realizowanego dla Telewizji Polskiej przez p. Annę Pietraszek o 6. Rajdzie Katyńskim.

Galeria zdjęć

W hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej