Czwartek, 01 czerwca 2023.

 

Rak piersi jest najczęstszym w Polsce kobiecym nowotworem złośliwym (blisko 22% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe). Stanowi główną przyczynę zgonów kobiet z powodu chorób nowotworowych (13% wszystkich zgonów pacjentek onkologicznych). Od początku lat 60 obserwuje się w naszym kraju rosnącą zachorowalność na ten nowotwór. W Polsce dałoby się uratować rocznie dwa i pół tysiąca kobiet. Za to, że tak się nie dzieje, w 80% przypadków odpowiada zbyt późna diagnoza.

W celu uświadomienia naszych uczennic jak ważna jest profilaktyka raka piersi postanowiliśmy zorganizować warsztaty z zakresu samobadania. Spotkanie z uczennicami i nauczycielkami poprowadziły przedstawicielki Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Samobadanie piersi jest podstawowym, bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi. Składa się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego, tzw. palpacji.

Uczennice obejrzały film instruktażowy, wzięły udział w dyskusji nt. profilaktyki raka piersi, a następnie miały możliwość wykonania badania dotykowego na specjalnych fantomach.

 

Warsztaty profilaktyczne