Sobota, 25 czerwca 2022.

9 stycznia uczniowie klasy 3a udali się do Muzeum Narodowego w Warszawie na zajęcia przygotowujące do egzaminu maturalnego z języka polskiego. Dzieła sztuki rozumiane jako teksty kultury w połączeniu z tekstami literackimi stanowią punkt wyjścia do przygotowania własnej wypowiedzi podczas majowego egzaminu. Lekcja w muzeum podpowiedziała maturzystom, jak odczytywać wybrane teksty ikoniczne w nawiązaniu do historii, literatury, filozofii czy polityki. Młodzież  pod czujnym okiem historyka sztuki opisywała m.in. Piękną Madonnę z Wrocławia, rzeźbę z ok. 1390r., Pietę z Lubiąża, charakterystyczne dla kultury sarmackiej portrety trumienne, analizowała XVII-wieczne malarstwo holenderskie. Obrazy Willema Claesza Hedy czy Abrahama Mignona, prezentujące martwą naturę, odczytywała w kontekście Księgi Koheleta i wierszy Daniela Naborowskiego.

 Galeria zdjęć

 

Duże zainteresowanie uczniów wzbudziła też wystawa Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego, która  prezentuje wybór najcenniejszych prac na papierze – rysunków, grafik, fotogramów i fotomontaży – wykonanych przez artystów współtworzących środowiska awangardowe II Rzeczypospolitej. Ekspozycję uzupełnia zespół czasopism oraz książek zaprojektowanych przez wybitnych reprezentantów nowoczesnej typografii.  Wystawa prezentuje awangardowe środowiska Warszawy, Krakowa, Lwowa, Poznania i Łodzi, dzięki temu maturzyści mieli okazję przyjrzeć się z bliska  twórczości poznanych na lekcjach wybitnych polskich artystów, m.in. Leona Chwistka, Tytusa Czyżewskiego, Andrzeja Pronaszki czy Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego).

Zajęcia w Muzeum Narodowym zachęcają do poznawania wybitnych dzieł sztuki i niewątpliwie ułatwiają przygotowanie się do egzaminu maturalnego z języka polskiego.

 

 

 

Zajęcia z języka polskiego w Muzeum Narodowym