Poniedziałek, 30 stycznia 2023.

            3 marca 2018 grupa uczniów wraz z opiekunami panią Dorotą Polit i panią Małgorzatą Janowską z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Piastowie udała się na ośmiodniową rewizytę do zaprzyjaźnionej szkoły Tellkampfschule w Hanowerze (Saksonia Dolna), w ramach projektu wymiany polsko- niemieckiej. Na kilka tygodni wcześniej zapoznani zostaliśmy z programem wymiany, dlatego też z niecierpliwością czekaliśmy na ten wyjazd do Niemiec.

Podróż upłynęła nam bardzo przyjemnie i w godzinach wieczornych mogliśmy się wszyscy przywitać z naszymi niemieckimi kolegami na dworcu Hauptbahnhof w Hanowerze. Po ciepłych słowach przywitania i wielu uściskach wszyscy udaliśmy  się do domów rodzinnych naszych zachodnich sąsiadów.

            Pierwszy dzień naszego pobytu, niedziela, była dniem wolnym, poświęconym rodzinie. Był to też  czas na prezentację  swoich umiejętności językowych, które jak się okazało były bardzo wysokie. Po południu niemieccy koledzy zabrali nas na krótki spacer po  Hanowerze, pokazując uroki tego pięknego miasta.

  W poniedziałek 5 marca, po raz pierwszy uczestniczyliśmy w porannych zajęciach lekcyjnych  w szkole niemieckiej. Podzieleni na dwie grupy wzięliśmy udział w zajęciach z języka francuskiego i chemii. Byliśmy zaskoczeni tym, że nasi rówieśnicy mają lekcje trwające w większości 90 minut i aż półgodzinne przerwy. Po wspólnych zajęciach nastąpiła część oficjalna, podczas której pani dyrektor Katharina Badenhop serdecznie nas powitała, podziękowała za współpracę i poprosiła o krótką autoprezentację naszych uczniów. W tym momencie mogliśmy się pochwalić naszą dobrą znajomością języka angielskiego i niemieckiego. Po skończonej prezentacji, pani Dorota Polit, powitała panią dyrektor, nauczycieli i uczniów niemieckich, bardzo serdecznie podziękowała za zaproszenie i za ciepłe przyjęcie. Obie strony wyraziły także chęć dalszej współpracy polsko- niemieckiej. Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy  wymiany udali się na zwiedzanie w okolicy Hanoweru – pobliskiego Jeziora Maschsee, pięknego zabytkowego ratusza i innych ciekawych obiektów w mieście . Naszą uwagę przykuła ogromna ilość rzeźb współczesnej kultury, które można było spotkać co kilkanaście metrów.
            Dzień następny, wtorek, rozpoczął się szkolnym dzwonkiem o godzinie 8.00 i i udziałem w kolejnych lekcjach, tym razem z języka angielskiego. Po zajęciach udaliśmy się do przepięknego Oceanarium Sealife. Obejrzeliśmy tu ciekawe morskie żyjątka, tropikalną roślinność a przede wszystkim zapoznaliśmy się z nowym słownictwem z zoologii i botaniki. Po naszej oceanicznej wędrówce przyszedł czas na chwile relaksu i powolny powrót do naszych niemieckich rodzin.

            Środa, była dniem bardzo długo przez nasz wyczekiwanym. Pociągiem udaliśmy się do oddalonego o około 80 km  urokliwego miasteczka Goslar, leżącego u podnóży gór Harz w Dolnej Saksonii. Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy Kopalnię Rudy  Rammelsberg. Ubrani w kaski zjechaliśmy wagonikami w dół trasą 500-metrową, gdzie zapoznaliśmy się z historią kopalni – ze sposobem  wydobywania metali – od czasów powstania kopalni do momentu jej zamknięcia w roku  1988. Wysoka ranga zachowanych zabytków górniczych przyczyniła się do wpisania kopalni w 1992r. przez UNESCO do pomników Światowego Dziedzictwa Kulturowego. Wielu uczniów mogło wczuć się w rolę górników i spróbować dokonać odwiertów przy pomocy olbrzymiej wiertarki lub wziąć udział w inscenizowanej eksplozji celem rozdrobnienia minerałów. W kopalnianych korytarzach natknęliśmy się także na nacieki organiczne, powstałe z wody, bakterii, metali i rożnych soli. Do wydzielenia poszczególnych kolorowych elementów tych nacieków niezbędna jest wiedza z chemii, której naszym uczniom nie brakowało. Po powrocie na powierzchnię ziemi udaliśmy się na wspólny posiłek  a potem na spacer po zabytkowym mieście Goslar. Jak się okazało nie był to tylko zwyczajny spacer. Niemieccy nauczyciele przygotowali dla nas karty pracy, które zawierały szereg pytań i wskazówek dotyczących zabytków i symboli tego miasta. Po zebraniu wszystkich informacji wróciliśmy do naszego Hanoweru.

Dwa ostatnie dni naszego pobytu, czwartek i piątek, to czas poświęcony na udział w lekcjach do godziny 9.30 a potem czas na przebywanie z przyrodą.
            W czwartek byliśmy w ogrodach  Herrenhäuser Gärten  na wystawie motyli, orchidei i kaktusów. Chyba nikt z nas nie sadził,  że  istnieje tak wiele gatunków motyli, tak kolorowych i dużych. W sąsiadującej obok  wystawie z cudownym zapachem przepięknych orchidei czuliśmy się jak w zaczarowanym ogrodzie. Ogród botaniczny w Hanowerze zaoferował nam także wizytę na wystawie kaktusów. Niezwykłość tych roślin i innych sukulentów pozwoliła nam przenieść się myślami do opustoszałego Teksasu. Pod koniec obcowania z przyrodą wszyscy przeszliśmy do kolejnej części ogrodu  gdzie znajduje się piękny Zamek Herrenhausen i kolorowe groty, obfitujące w elementy sztuki współczesnej.
            Piątek był dniem dla miłośników zwierząt, gdyż zwiedziliśmy niesamowity ogród zoologiczny Erlebnis -Zoo. Jest on niezwykły, ponieważ przy efektach akustycznych zaprasza do rożnych wydzielonych zakątków świata – Afryki, Indii, Australii itp. Pomimo, iż był początek marca wszystkie zwierzęta wyszły nam na spotkanie. Niektóre z nich można było podkarmić i pogłaskać.
            Sobota to ostatni  dzień naszego pobytu w tym 500 – tysięcznym mieście. Przed południem wyruszymy w drogę powrotną do Warszawy. Nie obyło się bez wzruszeń.
Nasza współpraca ze szkolą Tellkampfschule okazała się strzałem w dziesiątkę. Przez ten okres intensywnie doskonaliliśmy nasze kompetencje językowe z języka niemieckiego i angielskiego. Poznawaliśmy różnice kulturowe i gospodarcze pomiędzy naszymi krajami. Znaleźliśmy też wiele cech wspólnych, ale też zaobserwowaliśmy wiele różnic w systemie edukacji niemieckiej. W pełni zrealizowaliśmy temat naszego projektu – „Podróż odkrywcza, w poszukiwaniu różnic i podobieństw między krajem polskim i niemieckim”.
Z niecierpliwością czekamy już na kolejny wyjazd  do Hanoweru w marcu 2019 r. na tzw. Tydzień Europejski. Do naszej zaprzyjaźnionej szkoły  przyjadą wtedy  uczniowie z innych 6 państw europejskich, m.in. z Hiszpanii i Francji. Będzie się działo…
Wcześniej jednak  w listopadzie tego roku odwiedzi nas kolejna grupa uczniów w Niemiec, celem kontynuacji naszej wymiany.
WYMIANA POLSKO- NIEMIECKA W MICKIEWICZU