Sobota, 03 grudnia 2022.

  

   23 października br. młodzież z klasy II C (realizującej dwujęzyczność) oglądała brawurowo zagrane Dziady Adama Mickiewicza w wykonaniu Teatru Nowego ze Słupska. Ekipa ta wystawiła swoją sztukę gościnnie w warszawskim Teatrze Palladium. Młodzież miała świetną okazję, by pogłębić swoją wiedzę na temat dramatu romantycznego i poruszanej przez niego problematyki narodowej, społeczno – politycznej czy metafizycznej.
  Trudny skądinąd dla współczesnego młodego widza dramat w inscenizacji Teatru Nowegointrygował przede wszystkim brawurową grą aktorską, połączeniem słowa z muzyką , śpiewemi ruchem scenicznym , a także ciekawymi rozwiązaniami inscenizacyjnymi. Młodzież szczególnie poruszona była brawurowo odegraną sceną egzorcyzmów i Wielką Improwizacją, której siła uczucia, z jaką wygłaszał ją młody, nieznany jeszcze szerszej publiczności aktor, zahipnotyzowała wręcz widownię. Podobnie działała scena psychomachii, w której świetnie zaśpiewane w stylistyce operowej partie sił dobra i zła, walczących o duszę Konrada, przenosiły niemal w inny, metafizyczny wymiar i budziły dreszcz emocji.

Po skończonym przedstawieniu nasi uczniowie, już w kuluarach, bez wahania, spontanicznie wręcz, niczym z idolem, podjęli rozmowę z aktorem wcielającym się w rolę Konrada. To był efekt silnych wrażeń wyniesionych ze spektaklu i uznania dla młodego aktora i całej obsady słupskiego Teatru Nowego.
Więcej takich spektakli, więcej takich lekcji języka polskiego!

Recenzja III cz. „Dziadów”