Niedziela, 10 grudnia 2023.

                15 lutego 2019 roku odbyła się wycieczka do zakładu produkcyjnego firmy Topsil Global w Skierniewicach oraz Zespołu pałacowo-parkowego w Radziejowicach, w której uczestniczyli uczniowie klas 1d, 1b i 2c piastowskiego liceum.
Pierwszą część naszego wyjazdu stanowiło  szkolenie z zakresu powstawania, projektowania, różnorodności i produkcji polimerów za pomocą wszystkich znanych obecnie technologii. Dowiedzieliśmy się również jakie właściwości mają silikony i dlaczego wykorzystuje się je w różnorodnych dziedzinach. Na koniec wykładu odwiedziliśmy fabrykę, w której mogliśmy obejrzeć jak wygląda produkcja wyrobów polimerowych takich jak smoczki dla niemowląt czy uszczelki.

Następnie udaliśmy się do Radziejowic, gdzie zjedliśmy obiad w pałacowej jadalni po czym rozpoczęliśmy drugą część wycieczki – lekcję muzealną. W pałacu bowiem znajduje się największy zbiór prac Józefa Chełmońskiego, jednego z najwybitniejszych twórców polskiego realizmu. Podziwialiśmy dzieła malarza, zostaliśmy również zapoznani z historią miejsca, w którym się znajdowaliśmy oraz życiem samego artysty. Malował on przede wszystkim autentyczne sceny rodzajowe oraz nastrojowe pejzaże. W pałacu mogliśmy zobaczyć także prywatne pamiątki po artyście, w tym nawet jego świadectwo szkolne. Na koniec wycieczki, podziwiając  szafę gdańską – świetny przykład sztuki użytkowej, odpowiedzieliśmy na ostatnie pytania naszej przewodniczki i pożegnaliśmy się z nią oraz właścicielem firmy Topsil, który towarzyszył nam przez cały dzień.

Zadowoleni z wyjazdu, bogatsi o nową wiedzę, wróciliśmy do Piastowa.

                                                                                                  Patrycja Pobuta, 1d

Galeria zdjęć

Serdecznie dziękujemy Panu Tomaszowi Padee, Prezesowi firmy,  za organizację i sponsorowanie wspaniałej lekcji chemii, historii i podstaw przedsiębiorczości dla naszej młodzieży!

Szkolenie z zakresu chemii organicznej