Sobota, 03 grudnia 2022.

5 kwietnia po raz kolejny odwiedził nasze liceum światowej sławy reżyser i scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny, producent filmowy, filozof, autor wielu książek pan Krzysztof Zanussi.  Gość niezwykły.  Mimo trudów podróży, na salę wszedł uśmiechnięty, pełen energii.  Z dużym dystansem do siebie i poczuciem humoru opowiadał o swoich włoskich korzeniach, o dzieciństwie w czasie drugiej wojny światowej, o pracy, licznych podróżach, spotkaniach z wybitnymi  ludźmi. Sporo śmiechu wywołały przytoczone  przez naszego gościa anegdoty dotyczące jego osoby czy zaprezentowany przez reżysera film ukazujący konkurs na prezentera stacji telewizyjnej. Fantastyczny w pięciu postaciach Zbigniew Zapasiewicz oraz młodzi aktorzy uświadamiają, na czym polega, tak trudna w dzisiejszych czasach, a niezwykle potrzebna, sztuka konwersacji.

 Krzysztof Zanussi  to wybitny artysta, uważny obserwator rzeczywistości. Człowiek, który chętnie dzieli się ze słuchaczem refleksją. Zachęcał do poznawania świata, ludzi, filozofii, kultury.

Długo będziemy pamiętać jego, zdawałoby się zwykłe, stwierdzenia, a tak naprawdę głębokie myśli. Mogą stać się dla wielu życiowym mottem,  słowa:

„Trzeba bardzo uważnie patrzeć, do czego naprawdę mamy talent. Każdy z was w jakiejś dziedzinie może być świetny, tylko trzeba to znaleźć. Trzeba znaleźć dziedzinę, w której będziecie mogli rozwinąć skrzydła.”

„Nie dlatego żyjemy, żeby się bogacić. Mówią dzisiaj młodzi – nie bogactwo czyni nas szczęśliwym.   Dlatego namawiam was, żebyście dobrze inwestowali w siebie, żeby zapewnić sobie ciekawe życie.”

„Z każdej biografii jednego człowieka wynika coś dla drugiego człowieka.”

Ogromne wrażenie zrobiło na uczestnikach spotkania wyznanie dojrzałego artysty: „Jeszcze mam dużo rzeczy do zrobienia”. Tak więc czekamy na kolejne dzieła wybitnego twórcy kina XX i XXI wieku.

Cieszymy się, że w tak wyjątkowym wydarzeniu mogła wziąć także udział młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Piastowie.

Galeria zdjęć

Światowej sławy reżyser Krzysztof Zanussi w naszym LO