Sobota, 25 maja 2019. Do końca roku szkolnego pozostało 26 dni.

16 maja uczniów naszego liceum odwiedził profesor dr hab. Jacek Szczytko, wybitny dydaktyk Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas spotkania nasz gość zachwycił społeczność LO warsztatami i wykładem nt: „Jak działa komputer, czyli skąd się wzięła nanotechnologia?”.

Profesor przybliżył nam w skrócie historię rozwoju technologii zaczynając od pierwszego znaczącego wynalazku: automatycznego krosna Jaquarda, poprzez maszynę analityczną Charles’a Babbage’a aż po pierwsze komputery IBM. Mogliśmy również zapoznać się z postacią wielkiego polskiego fizyka i chemika Jana Czochralskiego. Uczonego nie tyle sławnego w Polsce jak za granicami naszego kraju (najczęściej cytowany polski uczony na świecie). Jego metoda wytwarzania kryształów(metoda Czochralskiego),  jest podstawą produkcji kryształów krzemu, będących najważniejszym elementem potrzebnym do budowy procesorów. 

W trakcie wykładu poznaliśmy fragmenty logiki matematycznej: działania logiczne not, or i and oraz zbudowaliśmy „żywy sumator”. 

Zajęcia były bardzo ciekawe i zróżnicowane, a jednocześnie poruszały wiele aspektów związanych z rozwojem techniki informatycznej. Dowiedzieliśmy się co to jest prawo Moore’a i dlaczego pomaga przewidywać przyszłość. Prawo to zakłada nieustający rozwój technologii i osiągnięć informatycznych. Na przeszkodzie temu rozwojowi może stanąć sama materia, której struktura nie pozwala zmniejszyć rozmiarów poniżej nanometrów. 

Dalszy rozwój technologii komputerowej opierać się musi o nanotechnologie. Powstają teraz nowe kierunki studiów związane z nanotechnologiami. 

Warto uczyć się fizyki (i chemii), aby móc studiować na takim wydziale i mieć w przyszłości wielce ciekawą pracę.

logo2

Galeria zdjęć

Niezwykłe zajęcia z informatyki