Piątek, 29 września 2023.

 

W ostatni piątek stycznia uczniowie naszego Liceum wzięli udział w zajęciach z polarnikiem i pilotem wyjazdów na biegun polarny, panem Robertem Dominiakiem.

Pan Robert Dominiak jest pilotem wycieczek polarnych od początku lat 90 XX wieku. Jego wyjazdy zawodowe są ściśle związane ze Skandynawią i Krajami Nordyckimi. Od 1997 roku podróżuje on z grupami do Laponii i na Nordkapp. Do tej pory spędził w podróży po Skandynawii 1500 dni, w większości w  Laponii, zdobywając 93 razy Nordkapp. Drugą pasją pana Roberta jest statystyczna historia automobilizmu.

Podczas spotkania z uczniami pan polarnik opowiedział min, że to właśnie Skandynawia, a w szczególności Laponia, wyspa Mageroya i Nordkapp stały się częścią jego życia, podróżowania i podejmowania nowych wyzwań.

Łącząc swoje zainteresowania Skandynawią oraz automobilizmem postanowił on wraz z małżonką w 2009 roku zrealizować ich marzenie – zimową podróż samochodem na Nordkapp. Samochodem tym był Fiat 126p, który nie został wybrany przypadkowo. Właśnie ta wyprawa stała się później inspiracją dla innych, którzy odbywają wyprawy samochodowe na północ.

W 2015 roku powtórzył z żoną ten wyczyn jadąc ponownie tym samym Fiatem 126p. Dojechał wtedy na Nordkapp i opłynął przylądek Nordkinn podczas rejsu po Oceanie Arktycznym. Każda z wypraw jest bardzo spektakularna: zimowa sceneria, skrajnie niskie temperatury, wiatr, burze śnieżne, sztormy, zorza polarna, chmury perłowe, „gotujący” się ocean, noc polarna, jazda w konwojach, przejazdy po zamarzniętych jeziorach, lapońskie pustkowia, arktyczna tundra.

Z każdej wyprawy pan Dominiak sporządza dokładną relację fotograficzną i filmową, o czym mogli przekonać się nasi uczniowie podczas spotkania.

ZAJĘCIA Z POLARNIKIEM