Niedziela, 10 grudnia 2023.

Goethe Institut w Warszawie to instytucja, która ze społecznością naszego liceum współpracuje od wielu lat. Uczniowie naszej szkoły z sukcesami uczestniczą w projektach i konkursach koordynowanych przez Instytut. Tym razem chcemy, żeby nasza młodzież zafascynowała się nauką języka niemieckiego.

„Spotkaj się z niemieckim w …..” to cykl imprez plenerowych dedykowanych wszystkim zainteresowanym nauką języka niemieckiego i nie tylko. Spotkania będą się odbywały w 8 miastach w Polsce od 20. do 30. września. Cykl imprez jest częścią kampanii „Język Twojej Pasji” reklamującej język niemiecki. Inauguracja już w najbliższy poniedziałek w Warszawie w Centrum Praskim Koneser. Będziemy tam i my.

Organizatorzy chcą odczarować mit trudnego i nieprzystępnego języka. Pokazać, że nauka niemieckiego wcale nie jest nudna, a przede wszystkim niesie z sobą konkretne korzyści w przyszłości.

Niemiecki da się lubić

Na przebój wydarzenia zapowiada się kiosk przeniesiony żywcem z Niemiec, gdzie będzie można zaopatrzyć się w lubiane i znane artykuły produkowane w Niemczech np.: misie Haribo. W rolę sprzedawcy wcielą się niemieckojęzyczni pracownicy Instytutu. „Dla uczniów to niepowtarzalna okazja, by sprawdzić swoje umiejętności językowe a walutą będzie tym razem nie euro lub złoty, ale punkty za poprawnie rozwiązane zadania oczywiście związane z niemieckim. Na pewno nie będzie to szkolny test. Na imprezie „Spotkaj się z niemieckim w Warszawie” liczy się przede wszystkim dobra zabawa” – wyjaśnia Karin Ende, dyrektorka działu językowego Goethe Institut w Warszawie.

Opiekunowie lub rodzice będą mogli w tym czasie zapoznać się z ofertą językową Instytutu, porozmawiać z jego pracownikami.

Pokaz magii, muzyka na żywo i co jeszcze?

A to jeszcze nie koniec atrakcji. W Warszawie wystąpi na żywo zespół muzyczny Munich SuperCrew. Nie zabraknie też znanych i lubianych postaci ze świata kultury, które podzielą się swoimi doświadczeniami z nauką języka niemieckiego. W programie przewidziany jest występ popularnego magika Piotra Szumnego, którego początki kariery zawodowej są związane właśnie z Niemcami.

Moja przygoda z niemieckim rozpoczęła się, gdy od znajomego odkupiłem niemieckojęzyczną książkę o iluzji znając tylko trzy słowa JA, DANKE I BITTE, a miałem wówczas już lat 18. Tak bardzo pragnąłem poznać jej treść, że sam słówko po słówku przy pomocy słownika zacząłem ją mozolnie tłumaczyć. W pewnym momencie zauważyłem, że nauka języka niemieckiego stała się moją pasją i trwa ona do dzisiaj. Ta fascynacja nie tylko przynosi mi wiele radości i satysfakcji, ale również przydaje mi się w życiu prywatnym i zawodowym, a to że będę mógł o niej opowiedzieć na imprezach „Spotkaj się z niemieckim” jest dla mnie ukoronowaniem tej niekończącej się przygody z językiem niemieckim” – mówi Piotr Szumny.

Swoją obecność potwierdzili także przedstawiciele niemieckiej ambasady, konsulatów, a także takich organizacji jak DAAD i ZfA. Na scenie pojawią się również przedstawiciele szkół współpracujących z Instytutem.

Te i inne doświadczenia mają zachęcić uczniów do rozpoczęcia lub dalszej nauki niemieckiego w przyszłości. – „W programie jest jeszcze kilka mocnych punktów. By je poznać trzeba się pofatygować na miejsce” – dodaje Karin Ende.

Zdjęcia: Copyright Goethe Institut:

Plakat 1 pobierz

Plakat 2 pobierz

Warszawa, 2021-09-15

Spotkanie z j. niemieckim w Warszawie