Niedziela, 03 lipca 2022.

29 września, po raz pierwszy w tym roku, spotkaliśmy się w ramach programu Erasmus +. W spotkaniu uczestniczyli wszyscy uczniowie klasy 1 C, którzy zachęceni naszymi ubiegłorocznymi aktywnościami dołączyli do zespołu projektowego. Na początku spotkania, po przedstawieniu ogólnych założeń projektu, Natalia, Zosia i Magda opowiedziały o najciekawszych zeszłorocznych aktywnościach. Nie zabrakło zdjęć i nutki wspomnień z wycieczek terenowych.

Później podzieliliśmy się na zespoły, aby w mniejszych grupach zrobić burzę mózgów i ustalić jakie są możliwie najlepsze lokalne działania wspierające tzw. małą retencję. Wydaje się, że największe szanse na realizację ma pomysł konkursu w okolicznych szkołach podstawowych oraz wysianie kwietnych łąk w naszej miejscowości. Chcielibyśmy przedstawić nasze pomysły  władzom naszego miasta, więc  w najbliższym czasie planujemy spotkanie. Do tego czasu będziemy pracować nad szczegółami regulaminu konkursu i poszukiwać najlepszych miejsc na kwietne łąki w naszej okolicy.

Zobacz DNA!

30 września uczniowie uczestniczący w programie Erasmus+ wzięli udział w warsztatach realizowanych przez  BioCen – Biocentrum Edukacji Naukowej. Sala numer 1 zamieniła się na 2 godziny czwartkowego przedpołudnia w laboratorium. Celem pierwszego doświadczenia było poznanie  metody izolacji DNA z własnych komórek, które każdy z uczestników pobrał sobie z jamy ustnej. Wykorzystaliśmy techniki powszechnie stosowane w badaniach naukowych. Prowadzący dodatkowo wyjaśnili na czym polegają stosowane metody oraz przypomnieli  budowę i funkcje DNA, czym jest zmienność genetyczną oraz  jej zastosowanie w kryminalistyce, badaniach naukowych i diagnostyce medycznej. W drugiej części zajęć samodzielnie zaplanowaliśmy eksperyment odpowiadający na pytanie: Jak sprawdzić jakie produkty powstają w wyniki oddychania drożdży? Przeprowadziliśmy doświadczenie i oczywiście nie zapomnieliśmy o tym, by dobrze ustalić jak maja wyglądać próby kontrolne. Przynajmniej u części uczestników chęć eksperymentowania została rozbudzona, a z pewnością wszystkim przybliżył się sposób prawidłowego projektowania eksperymentów.

Nowy rok z Erasmusem rozpoczęty!