Czwartek, 01 czerwca 2023.

 

 

Dwa medale drużynowe i pięć indywidualnych zdobyli Polacy podczas pierwszych Integracyjnych Mistrzostw Europy w bocci, które rozegrano w naszym LO w dniach 9-11 grudnia. W pierwszej edycji mistrzostw, organizowanych przez Akademicki Związek Sportowy wzięło udział blisko stu zawodników.W Piastowie rywalizowało szesnaście drużyn z pięciu krajów, w tym z Grecji, Włoch, Słowacji i Ukrainy. Spośród zespołów najlepsza okazała się ekipa Nike Bydgoszcz, wyprzedzając reprezentację Słowacji oraz Prometeus Konopiska. Zmagania indywidualne były natomiast podzielone na pięć kategorii. W grupie open brylowali Polacy, a przede wszystkim reprezentanci Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, którzy zajęli dwa pierwsze miejsca. Złoto wywalczył Paweł Gierszewski, srebro – Mikołaj Piekut, a brąz należał do Wojciecha Barana. Dwa medale przypadły Polakom w BC5. Tytuł mistrza zdobył Łukasz Sudoł, a trzecim najlepszym zawodnikiem został Wojciech Wojtysiak. Z kolei w kategoriach BC1 i BC2 podium należało do Słowaków, a w BC4 – do Ukraińców.

 

 

Boccia to dyscyplina dla każdego, ale największą popularność zdobyła wśród osób z niepełnosprawnością (jak porażenie mózgowe lub inne ciężkie uszkodzenia układu nerwowego wymagające poruszania się na wózku inwalidzkim). Angażuje ona zarówno ciało, jak i umysł, działając terapeutycznie. Jest doskonałym sposobem na integrację osób niepełnosprawnych fizycznie z osobami pełnosprawnymi – w klubach sportowych, organizacjach pozarządowych, szkołach, centrach rehabilitacji, a nawet w domach. Boccia jest dyscypliną o wielu aspektach – to sport z elementami rywalizacji, narzędzie terapeutyczne, a także gra integracyjna idealna do podejmowania inicjatyw obywatelskich.

 

 

W przerwie od rozgrywek organizatorzy znaleźli czas na szkolenie z bocci dla podopiecznych piastowskiej Świetlicy Środowiskowo-Integracyjnej. Była to przyjazna forma podziękowania za wsparcie wolontariackie przy organizacji wydarzenia. W ceremonii otwarcie udział wzięli także przedstawiciele naszego Miasta – Burmistrz Grzegorz Szuplewski i Pani Hanna Babikowska – dyrektor piastowskiego liceum.

Projekt był współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Patronat nad wydarzeniem objęła Europejska Federacja Sportu Akademickiego (EUSA). Sponsorem głównym Akademickiego Związku Sportowego jest PKN ORLEN S.A., a sponsorem strategicznym Grupa PZU S.A. Organizację wsparła Dyrekcja i Zespół Pracowników Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Piastowie oraz wolontariusze świetlicy środowiskowo-integracyjnej w Piastowie.

I Integracyjne Mistrzostwa Europy w bocci 

Wyniki

Rywalizacja drużynowa:
1. Nike Bydgoszcz,
2. Słowacja,
3. Prometeus Konopiska

Rywalizacja indywidualna
Kategoria open: 1. Paweł Gierszewski, 2. Mikołaj Piekut (obaj Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy), 3. Wojciech Baran (Prometeus Konopiska)
Kategoria BC1: 1. Stefan Bartek, 2. Rebeka Husvethova, 3. Samuel Sloboda (wszyscy Słowacja)
Kategoria BC2: 1. Peter Minarech, 2. Peter Novota, 3. Adam Reciciar (wszyscy Słowacja)
Kategoria BC4: 1. Volodymyr Orufrik, 2. Viktor Melnyk, 3. Oleksandr Bodnar (wszyscy Ukraina)
Kategoria BC5: 1. Łukasz Sudoł (Prometeus Konopiska), 2. Paulina Rysava (Słowacja), 3. Wojciech Wojtysiak (KSN Start Warszawa)

foto: Ewa Milun-Walczak

(źródło: https://www.piastow.pl/aktualnosci-specjalne-slider/piastow-gospodarzem-integracyjnych-mistrzostw-europy-w-bocci#cnt) .

Mistrzostwa Europy w bocci