Środa, 29 listopada 2023.

Święto szkoły – Podpisanie umowy o Patronacie nad klasami przez WBNŚ UKSW i WCh PW

Zobacz broszurkę informacyjną

 

I. Badania naukowe pod patronatem WBNŚ UKSW w Warszawie

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Mickiewicza w Piastowie uczestniczą w dwuletnim międzynarodowym projekcie badawczym 2017-2018 organizowanym przez Wydział Biologii i Nauk o Środowisku UKSW w Warszawie.

 

 

II. Współpraca ze Szkołą Podstawową nr 1 im. St. Staszica w Piastowie

  • Wspólne lekcje z chemii i matematyki dla uczniów z obydwu szkół
  • Wspieranie nauczania dwujęzycznego w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych
  • Wykorzystanie wspólnych zasobów dydaktycznych
  • Doskonalenie umiejętności uczniów i nauczycieli
  • Udział w zajęciach na Politechnice Warszawskiej
  • Rozwijanie pasji w kierunku przedmiotów przyrodniczych

III.Wizyta P. Artura Barcisia

Po raz kolejny gościliśmy u siebie wybitnego artystę. Tym razem odwiedził nas znakomity aktor i reżyser, pan Artur Barciś. Ma on na swoim koncie wiele wspaniałych kreacji aktorskich,  a znany jest powszechnie z ról w Dekalogu, Miodowych latach czy Ranczu. Jak sam mówi o sobie, aktor ról drugoplanowych, dla widza mistrz ról drugoplanowych. Grał m.in. u takich reżyserów, jak Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Stanisław Bareja czy Agnieszka Holland. Aktor charakterystyczny. Pan Artur Barciś dał się też poznać jako wspaniały gawędziarz. Chętnie odpowiadał na pytania słuchaczy, a zebrani pytali m.in. o tajniki gry aktorskiej i o najtrudniejsze role, o życie osobiste Gościa i Jego doświadczenia ze współpracy z innymi aktorami. Bohater spotkania przybliżył nam sekrety pracy na planie filmowym. Artur Barciś to nie tylko świetny aktor czy reżyser, to człowiek, który fascynuje. Wielka osobowość.

 

IV.Spotkanie z dr Markiem Rafalskim

W dniu 28 listopada 2017r. podczas godziny wychowawczej wszystkie klasy spotkają się na sali gimnastycznej z dr Markiem Rafalskim, jednym z głównych założycieli Hospicjum Onkologicznego Świętego Krzysztofa w Warszawie. Celem spotkania będzie przede wszystkim wskazanie roli Hospicjum jako instytucji poprawiającej komfort życia Pacjentów, uświadomienie zebranym samego faktu istnienia  Hospicjów, a tym samym zmiany postrzegania ich wyłącznie jako miejsc związanych ze śmiercią. Spotkanie pomoże zwrócić uwagę na to, że dzięki medycynie paliatywnej, pomocy psychologicznej i duchowej Hospicjum pomaga Pacjentom żyć godnie bez bólu.

V. Bieg Niepodległości

 

 

VI. Klub Przedsiębiorcy  – zajęcia dodatkowe dla uczniów Liceum oparte o grywalizację procesu nauczania poprzez internetowy symulator biznesowo-ekonomiczny  Czytaj Więcej

VII. Bieg Pamięci Powstańczej Warszawy

 

VIII. Wybory Opiekuna Samorządu

W dniu 15 września 2017 roku odbyły się wybory na opiekuna Samorządu Szkolnego. Każdy z uczniów oddał głos na jednego nauczyciela, wypełniając kartę do głosowania. W tajnych wyborach wyłoniony został nowy opiekun SU: ks. Jacek Grucela.
Gratulujemy i życzymy sukcesów!

IX.Licealiści z Piastowa na podium w Krajowym konkursie przedsiębiorczości!

18 listopada  uczniowie z Liceum im. Adama Mickiewicza w Piastowie zdobyli główną nagrodę z zakresu przedsiębiorczości, w krajowym konkursie organizowanym przez KRS. Napisali i zrealizowali projekt z zakresu własnej przedsiębiorczości, przygotowali specjalną lekcję na temat spółdzielni uczniowskich i zdobyli uznanie komisji konkursowej – dzięki swojej kreatywności pojechali na trzydniowy studyjny wyjazd do Krakowa.

 

001

Konkurs „Spółdzielnie Uczniowskie Szkołą Przedsiębiorczości” to część projektu Krajowej Rady Spółdzielczej pod tą samą nazwą. Ma on przyczynić się do wzmocnienia i rozwoju sektora spółdzielczości uczniowskiej w Polsce , jako narzędzia promowania postaw społecznych i obywatelskich wśród młodzieży oraz praktycznej nauki o przedsiębiorczości. W ramach zadania konkursowego trzeba było m.in. opracować scenariusz lekcji poświęcony spółdzielniom uczniowskim i zaprezentować się przed jury. W praktyce okazało się, że wyzwanie jest spore. Do rywalizacji stanęło kilkadziesiąt szkół i przekonać do siebie komisję konkursową wcale nie było łatwo. Ale licealiści z Piastowa pokazali, na co ich stać i pokonali rywali z najlepszych szkół. Pod kierunkiem prof. Kamila Olaka przygotowali prezentację, która przybliżyła innym uczniom szkoły ideę spółdzielczości. Zaprezentowali ją przed komisją konkursową z KRS w Warszawie, która z tej okazji odwiedziła LO w Piastowie. Ponadto nagrali film, opracowali projekt graficzny logo i wymyślili nazwę swojej spółdzielni w ramach projektu uczniowskiego. Jury nie szczędziło pochwał dla naszych uczniów, którzy do ostatniej chwili byli trzymani w niepewności, co do wyników konkursu. Zespół złożony z uczniów klasy I CD w nagrodę pojechał do Krakowa, gdzie uczniowie jeszcze bliżej przyjrzeli się spółdzielniom uczniowskim, bo na własne oczy przekonali się jak taka forma działalności sprawdza się w praktyce. „Cieszę się, że moi uczniowie mają okazję do nauki ekonomii nie tylko z książek. Takie projekty uczą ich także samodzielności i poszerzają horyzonty. Mogą na własnej skórze przekonać się, czym jest biznes i jak odpowiedzialnym, ale także rozwijającym zadaniem jest prowadzenie własnej firmy” – mówi Kamil Olak nauczyciel podstaw przedsiębiorczości w Liceum im. Adama Mickiewicza w Piastowie. „Nasi uczniowie, a w kolejnych latach absolwenci mają mieć nie tylko doskonałe przygotowanie do matury i podjęcia studiów na najlepszych uczelniach wyższych, ale również zdobyć maksymalnie dużo doświadczeń z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej. Doświadczenia te chcemy zdobywać wzorując się na działalności szkół amerykańskich, które nie tylko profesjonalnie kształcą, ale też przygotowują absolwentów do tego, żeby potrafili założyć firmę i prężnie działać biznesowo na rynku” – mówi Hanna Babikowska dyrektor LO im. A. Mickiewicza.

Wyjazd do stolicy Małopolski to jednak nie jedyny efekt konkursu. Piastowskie Liceum postanowiło wdrożyć zasady spółdzielczości także w swoich murach. Uczniowie ze wszystkich trzech roczników, przy nieocenionej pomocy Pani Dyrektor Hanny Babikowskiej oraz wsparciu rodziców i zaprzyjaźnionych firm powołali Spółdzielnię Uczniowską „Adaś”. Jej działalność ruszy lada dzień. W ramach projektu, w szkole będzie działał szkolny sklepik, dzięki któremu piastowscy licealiści będą mogli w trakcie przerw nie tylko zjeść smaczne i zdrowe posiłki, ale także spędzić czas w miłej atmosferze. Sklepik będzie, bowiem nie tylko zaopatrywał głodnych uczniów w drugie śniadanie czy obiad, ale ma być także miejscem towarzyskich spotkań. O wyjątkową atmosferę dbają dwie firmy współpracujące ze szkołą w ramach Partnerstwa w Biznesie: znana w Piastowie sieć Cukierni Olczak i syn oraz jeden z największych pracodawców piastowskich, firma reklamowa Ewros Sp. z o.o. Firmy te zadbały w uzgodnieniu ze społecznością szkolną o wystrój i wyposażenie lokalu uczniowskiego. Młodzież prowadząca sklepik będzie się legitymować aktualnymi badaniami i zdobędzie umiejętność spełniana wymagań sanitarno-epidemiologicznych do prowadzenia tego typu działalności. Na zajęciach z podstaw przedsiębiorczości rozliczana będzie pełna księgowość dotycząca działalności finansowej. Wszystkie dochody młodzież będzie inwestować w doposażenie istniejącego lokalu.

Nawiązując do spółdzielczych idei można powiedzieć, że spółdzielnia jest biznesem opartym na wartościach a jej misją jest świat kierujący się wartościami. Te wartości to samopomoc, samoodpowiedzialność, demokracja, równość, sprawiedliwość i solidarność. Członkowie spółdzielni zaś, wyznają wartości etyczne uczciwości, otwartości, odpowiedzialności społecznej i troski o innych. Wartości te są bliskie także gronu pedagogicznemu, uczniom oraz rodzicom LO w Piastowie. Mamy nadzieję, że projekt Spółdzielni Uczniowskiej „Adaś” to dopiero początek przygody licealistów z Piastowa z ideami spółdzielczości.

img_20161122_140325img_20161122_140530img_20161122_130727

X. Konkurs na najpiękniejszą pocztówkę bożonarodzeniową z życzeniami w języku obcym

W grudniu 2016r. odbył się konkurs dla młodzieży z piastowskich gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych na najpiękniejszą pocztówkę z życzeniami bożonarodzeniowymi w języku obcym. Młodzież z gimnazjalna(zarówno Gimnazjum nr 1 jak i Gimnazjum nr 2 w Piastowie) a także uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza i Zespołu Szkół im. Fridtjofa Nansena złożyli ogółem ponad 50 prac.

Uczestnicy konkursu wykazali się kreatywnością, zdolnościami plastycznymi, poczuciem gustu a także znajomością języków obcych. Jury miało trudny wybór. Ostatecznie przyznano po trzy nagradzane miejsca w dwóch kategoriach: szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. W obu kategoriach przyznano także po trzy wyróżnienia. W piątek, 16 grudnia odbyła się uroczystość wręczenia nagród i dyplomów.

Autorzy nagrodzonych prac:

W kategorii gimnazjów:

I miejsce – Justyna Panasiuk z Gimnazjum nr 2

II miejsce – Natalia Szyszko z Gimnazjum nr 1

III miejsce – Tomasz Gładki z Gimnazjum nr 2

Ponadto wyróżnienia otrzymali:

Oliwia Derewońko, Angelika Gosa oraz Karolina Stępniak

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce – Kamila Gosa z LO im. A.Mickiewicza

II miejsce – Nikola Jachimowska z Zespołu Szkół im. F. Nansena

III miejsce – Bartosz Liczbiński z LO im. A.Mickiewicza

Ponadto wyróżnienia otrzymali:

Klaudia Gąsińska, Weronika Pływaczewska oraz Dawid Kiljański

Nagrody główne w konkursie, w postaci ozdób świątecznych i wizyty studyjnej w zakładzie, pokazującej szczegóły produkcji dekoracji świetlnych ufundowała firma:

sp6

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych nagrodę otrzymał:
  • Bartosz Liczbiński z LO im. A. Mickiewicza w Piastowie
W kategorii gimnazjów nagrodę otrzymała:
  • Justyna Panasiuk z Gimnazjum nr 2 w Piastowie

    dsc03915dsc03911dsc03914

     

    Składamy serdeczne podziękowania sponsorowi.

    Dziękujemy uczniom piastowskich szkół za udział w konkursie i gratulujemy nagrodzonym!

    Fotogaleria z wręczania nagród

    XI. Tydzień Patrona

    12 – 16 grudnia br. to szczególny czas dla naszej licealnej społeczności. Obchodziliśmy bowiem Tydzień Patrona piastowskiego LO – Adama Mickiewicza. W ramach tego projektu przygotowano wiele przedsięwzięć popularyzujących wiedzę na temat życia i twórczości poety oraz zachęcających uczniów do wnikliwszego poznania utworów naszego wieszcza. Do udziału w obchodach Tygodnia Patrona zostali zaproszeni również uczniowie piastowskich i powiatowych gimnazjów. I tak: miłośnicy poezji 12 grudnia mogli wziąć udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim poświęconym twórczości Mickiewicza. Laureatami tego konkursu zostali:

    • Gabriela Podgórska (1. miejsce)
    • Aleksandra Wojtkiewicz (2. miejsce)
    • Natalia Szyszko (3. miejsce)
    • Natalia Wojtkiewicz (wyróżnienie)

    Nagrodę publiczności natomiast przyznano ex aequo Natalii Wojtkiewicz i Martynie Janickiej. Wszyscy nagrodzeni to uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Zbigniewa Gęsickiego „Juno” w Piastowie, którym serdecznie gratulujemy.

    Uczniowie uzdolnieni plastycznie mieli z kolei okazję zaprezentować swoje talenty w ramach Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego na pracę inspirowaną twórczością Mickiewicza. W tym konkursie jury przyznało wyróżnienie uczniowi klasy IIB naszego liceum – Adrianowi Domańskiemu za pracę pt. „Poloneza czas zacząć”.

    Uczniowie wszystkich klas naszego liceum mogli stanąć w szranki w konkursie ze znajomości ballad Adama Mickiewicza. W tej konkurencji najlepsza okazała się reprezentacja klasy IIA. Miejsce drugie zajęła klasa IB, natomiast na trzeciej pozycji uplasowały się ex aequo klasy IA i IIB. By wszyscy mogli wziąć aktywny udział w przedsięwzięciu, uczniowie poszczególnych klas wchodzili w role scenografów i kostiumologów, przygotowując rekwizyty, elementy dekoracji i kostiumy do teatralnej realizacji wcześniej wylosowanych ballad.

    Finałową częścią zamykającą Tydzień Patrona było widowisko słowno – muzyczne „Kochałem tam, w ojczyźnie serce me zostało” przygotowane przez uczniów klasy IA i IIB. W czasie tej uroczystości zaproszeni goście, laureaci organizowanych konkursów oraz cała społeczność szkolna miała okazję uczestniczyć w liryczno – dramatycznym widowisku o Mickiewiczu, jego czasach, Polsce i Polakach. Historie z życia Mickiewicza opowiedziano słowami poety, recytując jego utwory i prezentując teatralne inscenizacje fragmentów III części „Dziadów”. Dramaturgii lirycznej opowieści o czasach Mickiewicza i buncie ludzi młodych przeciwko złu świata dodało brawurowe wykonanie Wielkiej Improwizacji Gustawa Holoubka z filmu „Lawa, opowieść o Dziadach” z pamiętnego roku 1989.

    Uroczystość zakończono wręczeniem nagród laureatom wszystkich konkursów poświęconych naszemu Patronowi.

    Galeria zdjęć

    p1040291p1040314