Poniedziałek, 17 czerwca 2024.

wp_20161021_13_09_27_pro

21 października 2016 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystości poświęconej Pani generał prof. Elżbiecie Zawackiej”Zo”– Honorowemu Obywatelowi Miasta Piastowa

 

Generał Elżbieta Zawacka – żołnierz Armii Krajowej, kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie, jedyna kobieta wśród Cichociemnych, uczestniczka Powstania Warszawskiego, wybitny pedagog, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, założycielka Fundacji upamiętniającej żołnierzy Armii Krajowej, szczególnie kobiety – żołnierzy.

18 listopada 2008 r. Rada Miejska w Piastowie podjęła uchwałę o nadaniu tytułu Honorowy Obywatel Miasta Piastowa gen. Elżbiecie Zawackiej.  Pani generał zmarła 9 stycznia 2009 r.

Z inicjatywy Burmistrza I Rady Miejskiej w Piastowie oraz Fundacji General  Elżbiety Zawackiej  21 października 2016 roku – Roku Cichociemnych – zorganizowano uroczystości upamiętniające bohaterkę. W programie uroczystości znalazły się: konferencja historyczna w sali kinowej MOK, złożenie kwiatów przy pomniku Generala Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”, cichociemnego i ostatniego dowódcy Armii Krajowej oraz posadzenie dębu pamięci Generał Elzbiety Zawackiej „Zo”.

Młodzież naszej Szkoły wzięła udział w konferencji historycznej. Otworzyła ją kuzynka gen. E. Zawackiej – Pani Dorota Zawacka-Wakarecy, prezes Fundacji  Generał Elżbiety Zawackiej. Następnie wysłuchaliśmy prelekcji Pani dr Katarzyny Minczykowskiej, autorki monografii „Cichociemna. Generał Elżbieta Zawacka ‘Zo’” (nagrodzona prestiżową Nagrodą Klio w 2015 roku). Po zakończeniu prelekcji został wyświetlony film dokumentalny „Miałam wspaniałe życie” z wypowiedziami 96-letniej gen. Elżbiety Zawackiej, która dała ważne dla wszystkich przesłanie. A mianowicie: nasz naród nie może zmarnować żadnego pokolenia.

W programie spotkania przewidziano konkurs. Pytanie dotyczyło przełożonej gen. E. Zawackiej                       z czasów wojny. Należało podać imię i nazwisko tej osoby, które pada w czasie filmu (chodzi o mjr Emilię Malessę „Marcysię”). Nagrodą była wymieniona wcześniej monografia. Wygraną cieszyła się uczennica Gimnazjum nr 2 – Marianna Przybyłowska.

W dalszej części uroczystości, zostały złożone kwiaty przy pomniku gen. Leopolda Okulickiego, w obecności pocztów sztandarowych szkół: Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza, Gimnazjum nr 1 im. Z. Gęsickiego ‘Juno’ oraz Gimnazjum nr 2 im. Bohaterów Powstania Warszawskiego z Oddziałami Integracyjnymi . Po złożeniu kwiatów  posadzono dąb pamięci gen. Elżbiety Zawackiej  w alei dębów Honorowych Obywateli Miasta Piastowa.

Galeria zdjęć

Uroczystość poświęcona Pani generał prof. Elżbiecie Zawackiej”Zo”– Honorowemu Obywatelowi Miasta Piastowa