Poniedziałek, 17 czerwca 2024.

 

Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Mickiewicza w Piastowie od kilku lat współpracuje intensywnie z Warszawskimi uczelniami wyższymi. Jednym z wielu efektów takiej współpracy jest wspólna realizacja międzynarodowych projektów uatrakcyjniających proces dydaktyczny realizowany w liceum.

Polskim koordynatorem najnowszego projektu jest Wydział Biologii i Nauk o Środowisku we współpracy z Wydziałem Nauk Pedagogicznych.

W dniach 6-7 grudnia odbyło się spotkanie robocze międzynarodowego zespołu projektowego w Rosklide, Dania. Uniwersytet Absalon jest koordynatorem całego przedsięwzięcia. W spotkaniu wzięli udział wszyscy partnerzy projektu z Islandii, Hiszpanii, Włoch, Słowenii, Danii i Polski. Nasz zespół reprezentowany był przez nauczyciela z Liceum , Panią Monikę Kwatek, lidera grupy studentów Wydziału Nauk Pedagogicznych, Panią Anetę Żmijewską oraz pracownika naukowego Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku, polskiego koordynatora projektu z ramienia UKSW, Pana Artura Baranowskiego.

            Dwa dni intensywnej pracy, licznych dyskusji, wielu pytań podczas paneli tematycznych pozwoliły nam uszczegółowić zakresy odpowiedzialności poszczególnych grup projektowych i partnerskich oraz ustalić harmonogram zadań. Ponadto takie spotkanie dało możliwość na poznanie się wszystkich partnerów, a także nawiązanie przyjacielskich i otwartych relacji, które bardzo pozytywnie wpłynęły na bieżące prace projektowe.

           

            Przed nami kolejny etap projektu, który będzie trwał 4 miesiące. Jednym z zadań jakiego się podejmiemy będzie to próba dobrania i przetestowania narzędzi w celu stworzenia profilu ucznia w interesującej nas problematyce. Następnie będziemy szukali obszarów, w których uczeń obserwuje swoje zaangażowanie i w których chętnie podejmuje naukę. Nasza grupa, ale i inne grupy partnerów z Europy, wypracują swoje indywidualne rozwiązania dopasowane do lokalnej problematyki szkół średnich. Wspólnie na kolejnym spotkaniu na Słowenii pod koniec kwietnia „zetrzemy” nasze poglądy i wstępne wyniki, aby stworzyć jedną wspólną charakterystykę profilu ucznia. Ponadto w projekcie trwają prace nad powstającymi artykułami naukowymi, a także prace koncepcyjne będące podstawą kolejnych projektów.

 

Galeria zdjęć

Spotkanie w Danii