Czwartek, 30 maja 2024.

Pomoc drugiemu człowiekowi poprzez działanie jako wolontariusz jest rzeczą, którą każdy powinien chociaż raz w życiu spróbować. Jako uczeń Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Piastowie, wraz z moimi kolegami, miałem okazję spełnić się w tej roli, w trakcie naszego kolejnego wyjazdu dobroczynnego na Ukrainę do Lwowa.

            Na początku listopada 2019 roku grupa składająca się z sześciu uczniów naszego liceum, w tym mnie, podjęła współpracę z grupą wolontariuszy „Anioły z Lubartowa”. Wszyscy uczniowie naszego liceum przyczynili się do zebrania dużej ilości jedzenia, środków czystości oraz innych przedmiotów codziennego użytku, które trafiły do potrzebujących osób z Lwowa i okolic, szczególnie naszych rodaków. Jako przedstawiciele naszej szkoły wyruszyliśmy w podróż na Ukrainę, aby przetransportować oraz dopilnować, aby wszystkie dary trafiły do właściwych osób. Szybko nadszedł czas na działanie. Pierwszego dnia odwiedziliśmy dom spokojnej starości w Brzuchowicach, który zaopatrzyliśmy w rzeczy najpotrzebniejsze do funkcjonowania placówki. Jako wolontariusze spędziliśmy również dużo czasu z osobami tam przebywającymi, aby poczuły bliskość drugiego człowieka.

Naszym głównym celem był jednak Lwów, do którego wkrótce dotarliśmy. Odwiedziliśmy tam miejski sierociniec i przedszkole. Dzieci przebywające w tych miejscach były niezwykle szczęśliwe z powodu naszej wizyty, uczucie towarzyszące nam wszystkim w trakcie warsztatów i zabawy z nimi było czymś nie do opisania.
Kolejnym miejscem odwiedzin był lokalny oddział Caritasu, w którym wszyscy wolontariusze pomagali w pakowaniu świec, z których dochód przeznaczony był na cele charytatywne min. pomoc ludziom z różnymi upośledzeniami psychicznymi.
Poświęcenie swojego czasu dla drugiego człowieka to coś co niezwykle kształtuje, ja sam czuję się odmieniony po wizycie we Lwowie. Widzę, że wszystko to co dałem od siebie drugiemu człowiekowi, sprawiło że teraz posiadam jeszcze więcej niż przedtem. Pragnę zachęcić każdego do podejmowania tego rodzaju inicjatyw, jest to coś magicznego i coś co po prostu trzeba przeżyć przynajmniej raz w życiu. My – uczniowie liceum dziękujemy losowi za to, że mogliśmy poznać jak wspaniałe jest czynienie dobra poprzez wolontariat. Pamiętajmy: „Im więcej dajemy, tym więcej sami posiadamy”.

Piotr Jądrzyk

 

Licealni dobroczyńcy