Czwartek, 19 czerwca 2025.

Niemcy –> Polska

W dniach 16-22 listopada 2024 r. gościliśmy w murach naszej szkoły grupę 13 uczniów wraz z opiekunami ze szkoły partnerskiej w Hanowerze. Projekt wymiany, koordynowany w liceum od 2017r. przez nauczyciela języka niemieckiego panią Dorotę Polit, współorganizowany jest przez instytucję Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie.
Tegoroczni uczestnicy wymiany przyjechali do nas na Dworzec Centralny w niedzielę, skąd zostali odebrani przez swoich polskich kolegów i ich rodziców. Zanim goście pojawili się na dworcu, wiadomo było, że jesienny etap wymiany będzie niesamowity i pełny wyzwań. Dzięki socialmediom uczestnicy projektu mogli już wcześniej nawiązać ze sobą kontakt i poznać się. Powitanie na dworcu, było zatem tylko formalnością.
Realizację programu, rozpoczęliśmy od zajęć integracyjnych i oprowadzania gości po szkole. Następnie młodzież wzięła udział w dwugodzinnych zajęciach sportowych z siatkówki i zajęciach tanecznych, począwszy od energicznego twista, a kończąc na uspokajającym walcu. Zajęcia ruchowe zdobyły serca wszystkich uczestników, gdyż były one wulkanem pozytywnej energii.
W ciągu kolejnych dni uczniowie uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych z chemii i biologii. W trakcie warsztatów chemicznych poznali metody utylizacji plastiku. Na zajęciach z biologii natomiast uczniowie zapoznali się z zasadami naukowego nazewnictwa gatunków (binomia nomenclature). Przy okazji nauczyli się nazw popularnych w obu krajach roślin i zwierząt po polsku, niemiecku, angielsku i łacinie. Swoje umiejętności językowe uczniowie mogli zaprezentować również w trakcie lekcji języka angielskiego. Pracując w grupach przygotowali argumenty uzasadniające wybór najbardziej ulubionych przedmiotów szkolnych.
Dużą popularnością cieszyły się tegoroczne zajęcia z informatyki. Pomysłodawcą tych warsztatów był nasz czwartoklasista, Janek Mali, który zabrał uczestników wymiany na spacer po Piastowie, by potem zrobić z nimi odwzorowanie miasta w programie Minecraft. To komputerowe wyzwanie pochłonęło sporo czasu, ale efekty były bardzo zadowalające.
Coroczny program wymiany obejmuje oczywiście zwiedzanie naszej pięknej stolicy. Wizytę w Warszawie uczniowie zaczęli od ulicy Marszałkowskiej, następnie spacerem udali się do Parku Saskiego, na Starówkę oraz do Zamku Królewskiego, by podziać jego piękne obrazy i rzeźby. Swoją wycieczkę uczniowie zakończyli w Muzeum Iluzji, gdzie działy się niesamowite rzeczy.
Interesującym punktem naszej wymiany były także zajęcia artystyczne, w trakcie których uczniowie przygotowali piękne pejzaże z zachodem słońca.
W trakcie realizacji programu wymiany nie mogło zabraknąć zajęć z języka niemieckiego. W zajęciach tych uczestniczyli również nasi uczniowie z międzynarodowej klasy 3 IB. Uczestnicy poddani byli ankiecie, dotyczącej ich ulubionych przedmiotów, form spędzania wolnego czasu czy sposobów uczenia się. Wyniki tego badania zostały przedstawione graficznie w postaci statystyki i można się z nimi zapoznać we wnętrzu naszej szkoły.
Na dzień przed odjazdem naszych uczniów do Hanoweru, odbyły się zajęcia podsumowujące działania projektowe. Uczniowie mogli ocenić i skomentować doświadczenia z wyjazdu na Padlecie, a następnie na forum podzielić się swoimi spostrzeżeniami.
Wiadomym jest, że projekt wymiany ma również swoje drugie życie, to pozaszkolne. To właśnie wtedy widać największą integrację całej grupy. W godzinach popołudniowych uczniowie wybrali się do kręgielni i na badmintona, a także spotykali się na domówkach już we własnym gronie.
Tegoroczny projekt wymiany zakończył się dnia 23 listopada, kiedy to pożegnaliśmy w godzinach przedpołudniowych naszych serdecznych kolegów z Niemiec. Teraz kolej na rewizytę. Do Hanoweru udamy się 16 marca, by poznać życie szkolne i kulturę naszych zachodnich sąsiadów.

Galeria zdjęć


Polska –> Niemcy

Wiosną tego roku uczniowie z naszej szkoły przystąpili do realizacji drugiego etapu projektu wymiany polsko-niemieckiej, który współfinansowany jest przez instytucję Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie. Współpraca pomiędzy Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Mickiewicza w Piastowie a szkołą Tellkampfschule w Hanowerze istnieje nieprzerwanie od 2017 roku. Tematem tegorocznego spotkania młodzieży w Niemczech było hasło „Z jakimi problemami borykają się współcześni nastolatkowie? Sposoby ich rozwiązywania”
W dniach 16 – 22. marca na wymianę do naszych zachodnich sąsiadów udała się grupa 13 uczniów z liceum wraz z opiekunami p. Tomaszem Lukowskim i p. Jackiem Dłużniewskim. Podróż z Warszawy Centralnej do Hanoweru, z przesiadką w Berlinie, upłynęła wszystkim na miłych rozmowach i wielkich emocjach, związanych z pobytem w Niemczech. Po przybyciu na dworzec Hauptbahnhof w stolicy Dolnej Saksonii na naszą grupę czekali koordynatorzy projektu, zaprzyjaźnieni koledzy i ich rodzice. Pierwszy dzień wymiany upłynął więc w podroży i na późniejszej wspólnej kolacji z rodzinami niemieckimi.
W poniedziałek rano uczniowie wraz z opiekunami udali się do partnerskiej szkoły, gdzie zostali przywitani przez dyrektora szkoły i przydzieleni do grup warsztatowych. Po krótkim muzycznym powitaniu, warsztatach naukowych i taneczno-sportowych uczestnicy wymiany zwiedzili przepiękny monumentalny Ratusz, stare-nowe miasto i kilka innych zabytków. W trakcie spaceru można było porozmawiać w kilku językach, ponieważ uczniowie naszej zaprzyjaźnionej szkoły pochodzą z różnych krajów. Kolejnego dnia uczniowie, pracując projektowo, wzbogacali swoją wiedzę o nowe doświadczenia. Doskonalili kompetencje społeczne i umiejętności komunikacyjne poprzez integrację z innymi uczestnikami wymiany. Nie sposób tutaj nie wspomnieć o rozgrywkach sportowych oraz świetnie wyposażonych obiektach rekreacyjnych. Wtorkowe popołudnie wszyscy spędzili w przepięknym, dość nietypowym ZOO, bo podzielonym na kontynenty. Oprócz cudownej fauny i flory zwiedzający mieli okazję posłuchać dzwięków, wydawanych przez poszczególne gatunki zwierząt.
Kolejny dzień uczestnicy wymiany spędzili w najmniejszym kraju związkowym Niemiec, a mianowicie w Bremie. Pyszne jedzenie, okazała architektura, stare księgi, zabawne pomniki, ogromne budynki, złote ściany, stara żegluga cieszyły się ogromną popularnością. Naszych licealistów szczególnie urzekła baśń o Muzykantach z Bremy i słynny pomnik, który wcześniej wszyscy mogli zobaczyć w podręcznikach.
Ostatnie dwa dni również pełne były atrakcji. W czwartek, po wspólnej części warsztatowej, było troszkę wolnego czasu, po czym nastąpiła kulminacja projektu. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali efekty swoich wielogodzinnych zmagań na terenie szkoły oraz przedstawili w krótkim performansie swój kraj podczas wieczoru Europaabend. Po części artystycznej był czas na poczęstunek, rozmowy z rodzicami, z przedstawicielami dyrekcji i delegacją z Miejskiego Ratusza.
W przedostatni dzień pobytu za granicą uczniowie odwiedzili Park Zmysłów (Park der Sinne). Był to czas poświęcony na relaks wśród łąk, grających kamieni, działającego betonowego telefonu i niesamowitych rzeźb. Ostatnim punktem wymiany była popołudniowa wycieczka rowerowa po Hanowerze, w trakcie której udało się zobaczyć imponujące Miejskie Centrum Sportowe z pływalnią, stadionami, kortami i halami. Uwieńczeniem całego dnia była wizyta w legendarnym Hannover Jazz Club.
Po kilkudniowym pobycie w Hanowerze przyszła pora na powrót do naszego kraju. Pożegnaniom towarzyszyły łzy wzruszenia i serdeczne uściski. Uczniowie spędzili za granicą niesamowity czas, nabyli nowe umiejętności, niektórzy z nich pokonali barierę językową, a co najważniejsze umocnili przyjaźnie, którym bardzo mocno kibicujemy.

Galeria zdjęć