Sobota, 03 grudnia 2022.

3 września o godzinie 9.30 w sali gimnastycznej naszego liceum rozpoczęła się akademia inaugurująca nowy rok szkolny 2018/2019.  Uroczystość tradycyjnie poprzedziła Msza święta w piastowskim kościele p.w. św. Michała Archanioła.

Tuż po wprowadzeniu sztandaru  i odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego”, prowadzący akademię: Julia Marzec  z klasy 2C oraz Piotr Mularczyk z klasy 2BD przywitali zgromadzonych uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, a następnie oddali głos Pani Dyrektor Hannie Babikowskiej.

W swoim wystąpieniu Pani Dyrektor powitała młodzież, pracowników szkoły,  zaprezentowała wychowawców poszczególnych klas oraz nowo zatrudnionych nauczycieli. Przedstawiła również Panią Małgorzatę Janowską, która objęła stanowisko wicedyrektora w naszej szkole. Poinformowała o specyfice pracy w oddziałach dwujęzycznych, przypomniała o zbliżającej się wymianie międzynarodowej młodzieży z Hanoweru oraz opowiedziała o zmianach w sposobie realizacji projektu unijnego w naszej szkole.  Na koniec, Pani Dyrektor życząc uczniom oraz gronu pedagogicznemu sukcesów, satysfakcji i radości  ze wspólnego zdobywania wiedzy, zacytowała myśl Platona – greckiego filozofa: „…Myśleć to co prawdziwe, czuć to co piękne i kochać co dobre – w tym cel rozumnego życia…”.

Następnie uczniowie klasy 2A: Piotr Jądrzyk, Michał Manuszak, Aleksandra Wisławska i Ewelina Zakrzewska oraz Liwia Kruszyna z klasy 2BD przypomnieli zgromadzonym, że 79 lat temu miał miejsce zupełnie inny wrzesień… We wrześniu 1939 roku klasy nie doczekały się swoich uczniów, nie było babiego lata, spadających kasztanów i spotkań przyjaciół po wakacyjnym wypoczynku.

 

W zaprezentowanym montażu słowno-muzycznym, uczniowie nie tylko oddali hołd Polakom bohatersko walczącym z niemieckim i sowieckim okupantem, ale także uczcili tych, którzy polegli za Ojczyznę na różnych frontach świata. Dzięki multimedialnym prezentacjom zdjęć z II wojny światowej, fragmentom przemówień ministra spraw zagranicznych Józefa Becka i prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, uświadomili nam, że ten konflikt był niewyobrażalnym doświadczeniem  ludzkości i świata. Dramat II wojny światowej nie jest tylko podręcznikową przeszłością, ale i przestrogą dla przyszłych pokoleń. To emocjonalne przesłanie programu artystycznego zostało podkreślone motywami muzycznymi zaczerpniętymi z serialu wojennego „Czas honoru”.

Galeria zdjęć

Akademia inaugurująca nowy rok szkolny 2018/2019