Sobota, 27 kwietnia 2024.

1.Projekt „Europawoche”

 

W dniach 16 – 23 marca 2019 r. grupa dziewięciorga uczniów Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Mickiewicza w Piastowie z opiekunami, panią Dorotą Polit (koordynatorem projektu)  i panią Małgorzatą  Janowską  wyjechała do Hanoweru w celu realizacji siedmiodniowego, międzynarodowego projektu edukacyjnego. Jest to kolejny wyjazd uczniów liceum realizowany w ramach współpracy polsko-niemieckiej.

Tegoroczny pobyt w partnerskiej szkole Tellkampfschule w Hanowerze pokrywał się z 10-leciem projektu europejskiego „Europawoche”, w którym uczestniczyła młodzież z 6 krajów Europy. Piastowska młodzież w bieżącym roku dołączyła do szkół realizujących ten projekt.

Do Hanoweru grupa piastowskich uczniów udała się samolotem w sobotę, 16 marca. Na lotnisku w Niemczech czekali na  nich  stęsknieni  niemieccy przyjaciele wraz z nauczycielami. Po serdecznym powitaniu i uściskach zostali zaproszeni do domów niemieckich kolegów, by móc spędzić sobotnie popołudnie wspólnie  z ich rodzinami. Dzięki temu, że niedziela była dniem wolnym od zajęć lekcyjnych, młodzież mogła poświęcić czas na  rodzinne spotkania i zwiedzanie miasta.

      Realizacja projektu rozpoczęła się w poniedziałek, kiedy to wszyscy uczestnicy projektu zebrali się w auli widowiskowej szkoły koordynującej całokształt działań.  Rozpoczęcie projektu poprzedziło serdeczne przywitanie gości przez panią dyrektor szkoły, Katharinę Badenhop. Szczególnie ciepło zostali przywitani uczniowie z Piastowa, jako nowego członka międzynarodowego projektu Europawoche.  Po inauguracji spotkania uczniowie z Holandii, Łotwy, Szwecji, Hiszpanii, Polski i Niemiec zostali  podzieleni na grupy, celem zrealizowania pierwszego punktu z harmonogramu  zaplanowanego w ramach wcześniejszych ustaleń pomiędzy partnerskimi szkołami. Zajęcia warsztatowe miały charakter międzykulturowy. Grupy składające się z reprezentantów   rożnych krajów opracowywały wybrane tematy.  Zwieńczeniem czego miała być  prezentacja dorobku będącego wynikiem starań wszystkich grup projektowych. Proponowane formy to prezentacje multimedialne, filmy czy collage. Po zakończeniu części praktycznej cała grupa młodzieży, czyli ok. 180 osób wraz z nauczycielami udała się na zwiedzanie miasta, a w szczególności pięknego ratusza. To właśnie tutaj, na schodach Rathaus, zostało wykonane wspólne zdjęcie, symbolizujące przyjaźń międzynarodową i przynależność do Europy.

Wtorek był drugim dniem warsztatowym. Cześć uczniów z naszego liceum wzięła udział w zajęciach z hip-hopu, zmaganiach sportowych oraz  w zajęciach z ekologii. I to prawdopodobnie te zajęcia były najbardziej ciekawe… Uczniowie spotkali się bowiem z przedstawicielem organizacji zajmującej się ochroną środowiska, który opowiadał wszystkim o produkcji odzieży, począwszy od zbioru bawełny do punktów sprzedaży oraz o produkcji butów sportowych z uwzględnieniem kosztów poniesionych na wynajem sklepu, zakupu materiału oraz wynagrodzeń. Warsztaty te uświadomiły uczniom, jak bardzo dużo przepłacamy za oryginalne ubrania czy inne artykuły spożywcze, które często powstają  z wyzysku innych osób, zwłaszcza dzieci. Dlatego też warto kupować produkty pochodzące z handlu uczciwego z logo Fair Trade. Są to artykuły co prawda droższe, ale przy ich produkcji nie zachodzi ryzyko wyzysku ludzi.

    Kolejny dzień  wymiany międzynarodowej  to zwiedzanie innych niemieckich miast np. Hamburga  czy Bremy. Grupa polsko – niemiecka pojechała na wycieczkę do Hameln, urokliwej miejscowości, która słynie z legendy o Szczurołapie. Wycieczka ta była o tyle ciekawa, że oprowadzał nas po mieście prawdziwy Rattenfänger, który ubrany był  w tradycyjny strój i przygrywał  na fujarce. Dźwięk tego instrumentu i ciekawa osobowość  przewodnika przeniosła nas do czasów legendy, kiedy to szczury a potem dzieci, podążały za nim jak zaczarowane…

Najciekawszym punktem pobytu w Hameln była chyba jednak wizyta w maleńkiej hucie szkła, gdzie przyjął nas Glasbläser. W  ciągu kilku minut zapoznaliśmy się z produkcją szklanek, kieliszków i rożnych zwierzątek. Jest niesamowitym to, że z piachu i temperatury 1500 stopni  można wyczarować krystalicznie czyste szkło.

Czwartek był dniem najbardziej wyczekiwanym przez wszystkich uczestników projektu. Tego dnia  każda grupa prezentowała efekty swoich prac warsztatowych, a od południa odbywały się próby do prezentacji swojego kraju  podczas wieczoru Europaabend.

Wieczór ten był zorganizowany w sposób bardzo spektakularny, można było odnieść wrażenie, że uczestniczymy w konkursie Eurowizji. Po ogólnym powitaniu i przedstawieniu agendy uroczystości, każdy kraj prezentował piosenkę w swoim języku.

Było to niezwykłe wydarzenie, gdyż wszyscy byli doskonale przygotowani, a pozostali uczestnicy z radością wsłuchiwali się w teksty szwedzkie, łotewskie, holenderskie, hiszpańskie i niemieckie. Grupa piastowskich licealistów, ubrana w swoje szkolne bluzy,  wykonała dwie piosenki, po których rozległy się gromkie brawa, koledzy z pozostałych krajów byli zachwyceni naszymi występami nagradzając nas owacjami na stojąco.

 Pod koniec wieczoru wszyscy zaśpiewali piosenkę „We are the world”, po której pojawiły się łzy wzruszenia. Spotkanie to było niezwykle, gdyż całkowicie zniosło podziały kulturowe,  a zaowocowało wielkim międzynarodowym braterstwem.

Przedostatni dzień pobytu – piątek to obcowanie z naturą. Uczniowie zwiedzili bowiem ogród zoologiczny Erlebis – ZOO w Hanowerze i wizualizację Amazonii w tzw. Panoramie.

Piękna pogoda  i urocze zwierzęta rozpieszczały nas całe przedpołudnie. Może to i dobrze, bo wszyscy zdawali sobie sprawę, że nazajutrz czas wracać do domu, do Polski.

Z lotniska w Hanowerze wyruszyliśmy w godzinach porannych, ale już jesienią w listopadzie przyjadą do nas z powrotem nowi koledzy z Niemiec na kolejny etap naszej wymiany polsko – niemieckiej.

2.Projekt „Międzynarodowa przyjaźń – nasze wspólne zainteresowania”

W dniach 24 listopada – 01 grudnia  2018 r. gościliśmy w naszym liceum  młodzież z zaprzyjaźnionej  szkoły Tellkampfschule w Hanowerze. Tym razem nasze miasto odwiedziło 9 uczniów i dwoje opiekunów z Niemiec i odbyło się w ramach projektu wymiany polsko – niemieckiej. Tematem przewodnim tegorocznego projektu  była „Międzynarodowa przyjaźń – nasze wspólne zainteresowania”, a  koordynatorem całego przedsięwzięcia pani Dorota Polit, nauczyciel języka niemieckiego.

 Wymiana uczniowska w liceum odbyła się po raz kolejny i na pewno nieostatni, gdyż zaobfitowała wspaniałymi relacjami koleżeńskimi i mnóstwem  łez w dniu wyjazdu. Również  ciekawy program przełożył  się na duże zaangażowanie uczniów w całym projekcie i na swobodną komunikację w języku niemieckim i angielskim.
Zaproszeni goście przybyli do nas późnym wieczorem w sobotę 24 listopada, zostali odebrani przez naszych uczniów i ich rodziców.
Pierwsze wspólne spotkanie miało miejsce w niedzielę, kiedy to udaliśmy się na Niewidzialną Wystawę w Warszawie.
„Wyobraź sobie, że całkowicie gaśnie światło…” – ta interaktywna podróż w niewidzialny świat, pokazała nam, jak można radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu, węchu i równowagi. Po prawie godzinnym przebywaniu w absolutnej ciemności  wszyscy wyszli, jakby inni, zadumani i wyciszeni…
Po wystawie pojechaliśmy na krótki spacer do Łazienek królewskich, by przejść się po letniej rezydencji Króla Stanisława Augusta, i by móc przedstawić gościom oświeceniowe idee tamtejszych zabytków.
Drugi dzień wymiany (poniedziałek 26 XI) przeznaczony został na  Krakowskie Przedmieście i Warszawską Starówkę. Odbyliśmy długi spacer po najbardziej reprezentacyjnej arterii Warszawy i zobaczyliśmy miejsca związane z historią miasta – m.in. Pałac Staszica, Pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki, Plac Zamkowy, Kolumnę Zygmunta, Archikatedrę Św. Jana  i Rynek Starego Miasta. Jednym z  najbardziej ciekawych miejsc w okolicach starego miasta okazał się jednak Grób Nieznanego Żołnierza i uroczysta zmiana warty.
We wtorek zmieniliśmy cel naszej wycieczki z humanistycznego na nauki przyrodnicze, byliśmy bowiem w Centrum Nauki Kopernik. Ponad 450 eksponatów, zaawansowane technologie i multimedia  pomogły z pewnością  w realizacji swoich zainteresowań. Taka trzygodzinna zabawa pozwoliła wszystkim nam przeniesienie się  do świata dziecięcych marzeń  i niesamowitych wyobrażeń.
Środa była dniem sportu. W szkole odbyły się zajęcia sportowe z piłki nożnej, unihokeja i tenisa stołowego. Jak przystało na naszych gości z zachodu rywalizacja była bardzo zacięta, ale oczywiście na stopie przyjacielskiej.
W godzinach popołudniowych pojechaliśmy na  Powiśle na zwiedzanie Stadionu PGE Narodowy. W trakcie ponad półtoragodzinnej trasy VIP,  zapoznaliśmy się z historią stadionu, z jego pięknymi wnętrzami. Zobaczyliśmy lożę VIP-owską, salę kryształową, szatnię piłkarzy, ich strefę relaksu i studio prasowe. Trzeba przyznać, że stadion robi wrażenie, tym bardziej, że możemy poszczycić się światowej sławy polskimi piłkarzami.
W czwartek postanowiliśmy zaprosić młodzież niemiecką na spotkanie z  perłą polskiego baroku, a mianowicie do Pałacu Jana III. Sobieskiego w Wilanowie. Przepiękne wyposażenie pałacu, prawdziwa historia i autentyczne pamiątki wywarły na naszych gościach niesamowite wrażenia.
Przedostatni dzień naszej wymiany był dniem praktycznie wolnym. To czas przeznaczony  na odpoczynek i zakup pamiątek. Dopiero po południu wybraliśmy się na wspólną zabawę do kręgielni, by spędzić te ostanie godziny jeszcze razem…, tu w Polsce.
Tygodniowy program naszej wymiany to nie tylko wycieczki i spacery po warszawie.
To także czas przeznaczony na zabawę,  intensywny udział w zajęciach i naukę.
W poniedziałek pani Dorota Polit zorganizowała nam dwugodzinne zajęcia integracyjne, dzięki którym mogliśmy wzajemnie się poznać, zaprezentować swoje zainteresowania oraz porozmawiać bez używania języka ojczystego. Mieliśmy także możliwość  rywalizacji poznając tajniki niemieckiego memory oraz organizując różne zagadki i quizy.
Przez kolejne dni  uczniowie uczestniczyli w zajęciach z języka angielskiego, chemii, wyżej wspomnianego już sportu i matematyki. Zajęcia przyrodnicze odbyły się w języku angielskim, więc wszyscy mogli wziąć w nich aktywny udział. Szczególnie dobrze uczniowie bawili się na lekcji chemii, gdzie robili bardzo ciekawe eksperymenty. Zdarzyło się, że część tych doświadczeń testowana była na głowach młodych chemików, gdy jednym z produktów była bezpieczna dla zdrowia olbrzymia ilość piany.
W przedostatni dzień naszej wspólnej przygody spotkaliśmy się w pracowni języka niemieckiego, celem podsumowania projektu. Zrobiliśmy wspólną gazetkę i razem omawialiśmy program naszej rewizyty w marcu 2018r. Bardzo czekamy już na ten wyjazd, gdyż weźmiemy udział w międzynarodowym projekcie tzw. Europawoche. Będzie to spotkanie około 180 młodych osób z różnych krajów m.in. z Hiszpanii, ze Szwecji, z Francji, Litwy, Łotwy  itp. W tym czasie będziemy współpracując w gronie międzynarodowym realizować wiele wspólnych projektów.
Na wyjazd ten musimy się jednak gruntownie przygotować, gdyż każda z grup ma  za zadanie przedstawić swój kraj w różnoraki sposób – poprzez taniec, piosenkę itp. A my mamy się czym pochwalić, bo jesteśmy dumni z naszego wolnego  od 100 lat kraju. Reprezentacja naszego liceum już teraz myśli o  promocji Naszej Ojczyzny na tle młodzieży z innych państw.
Sobota,  była  chyba najsmutniejszym dniem w trakcie tego całego projektu. To dzień rozstania na kilkanaście długich tygodni. Pożegnaniom towarzyszyły łzy wzruszenia, mocnych uścisków, obietnic, mnóstwa podziękowań i prezentów.
Ku uciesze wszystkich uczestników nasi niemieccy przyjaciele wyruszyli  z dwugodzinnym opóźnieniem w kierunku cudnego Hanoweru, do swoich domów. Ale za trzy miesiące podążymy za nimi, by znów spędzić ze sobą kilka cudownych dni…

Galeria zdjęć