Polsko-niemiecką wymianę 2023 (część w Polsce) zapoczątkował przyjazd pociągiem niemieckich gości do Warszawy, w niedzielę wieczorem, dnia 19 listopada. Wymiana ze szkołą niemiecką Tellkampfschule w Hanowerze trwa od 2017 roku i koordynowana jest przez panią Dorotę Polit, nauczyciela języka niemieckiego oraz organizację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie, która częściowo finansuje to międzynarodowe przedsięwzięcie.
Motywem przewodnim jesiennej edycji wymiany było wspólne poszukiwanie odpowiedzi na temat: Które przedmioty interesują nas najbardziej i umożliwią nam wybór dobrych kierunków studiów.
Do tegorocznego projektu, zgłosiło się wielu uczniów z naszego liceum, dlatego też musieliśmy przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, podczas której wyłoniliśmy 15 osób. Uczniowie muszą dysponować odpowiednimi warunkami mieszkaniowymi, by móc na kilka dni udostępnić pokój swojemu koledze z Niemiec. Zanim odebraliśmy naszych gości w niedzielę z Dworca Zachodniego, wszyscy zdążyli już się poznać dzięki komunikatorom. Nasi zachodni sąsiedzi spędzili u polskich rodzin 6 dni, podczas których realizowali program tegorocznej wymiany. Ze względu na porę roku i pogodę nie mogliśmy pozwolić sobie na częste przebywanie na powietrzu, dlatego większość czasu spędziliśmy w obiektach zamkniętych
Po długiej niedzielnej podróży goście wypoczęli w domach swoich polskich kolegów i następnego dnia z pełną energią uczestniczyli w zajęciach integracyjnych, rozgrywkach sportowych oraz oprowadzaniu po naszym liceum. Gra zespołowa w siatkówkę pozwoliła nam na bliższe poznanie, niż droga internetowa. Po zajęciach szkolnych pojechaliśmy do Warszawy, gdzie uczestniczyliśmy w wykładzie i warsztatach na temat wzroku na wydziale biologii UKSW. Dr Maciej Fuszara przeprowadził wykład dla uczniów naszego LO dotyczący narządu wzroku. Nasi uczniowie wraz z zaprzyjaźnioną młodzieżą z Niemiec mieli okazję zgłębić wiedzę na temat oczu, a także przy pomocy małych eksperymentów sprawdzić własne zmysły wzrokowe. Zajęcia odbyły się w języku angielskim.
Wtorek zapoczątkowały zajęcia projektowe z języka angielskiego, podczas których pracowaliśmy w grupach polsko-niemieckich. Wspólnie zastanawialiśmy się nad wyszukaniem takich przedmiotów szkolnych, których nauka sprawia nam najwięcej radości, i które otworzą nam kiedyś furtkę do dorosłego świata studenckiego. Razem porównywaliśmy system edukacji w Polsce i Niemczech. Po części projektowej wszyscy razem udaliśmy się do hali sportowej na II edycję Konkursu Piosenki Obcojęzycznej. Widowisko to było zorganizowane dla uczniów całej szkoły, dlatego nasi goście mogli poczuć się częścią naszego liceum. Po zakończeniu wtorkowego programu w szkole wszyscy uczestnicy wymiany pojechali na kręgle, by zrelaksować się w trakcie gry zespołowej.
Środa była dniem poświęconym na zwiedzanie stolicy. Spacer po Warszawskiej Starówce i wnętrza Zamku Królewskiego zaznajomiły naszych gości z historią Polski.
Po części kulturowej udaliśmy się do Muzeum Iluzji, gdzie mogliśmy zobaczyć niesamowite i niecodzienne iluzje. Trzeci dzień programu zakończył wspólny obiad w pizzerii na Placu Zamkowym, a wieczorem wszyscy spędzali czas we własnym gronie.
Czwarty dzień wymiany rozpoczął się od zajęć projektowych z matematyki i chemii. W trakcie zajęć uczniowie pracowali w dwóch grupach, gdzie realizowali zagadnienie z matematyki na temat „Złotego Podziału” oraz przeprowadzali ciekawe eksperymenty na lekcji chemii. Po tych zajęciach pojechaliśmy do stolicy, do miejsca, które pozostawia na każdym uczestniku niezapomniane wrażenia. Mowa tu o wizycie w Niewidzialnej Wystawie, gdzie przez kilkanaście minut można poczuć się jak osoba niewidoma i zrozumieć ludzi, którzy nie korzystają ze zmysłu wzroku. Po tym emocjonalnym popołudniu wszyscy wybraliśmy się na paintball laserowy. Ta wieczorna rozrywka sprawiła, że wykorzystaliśmy nasz przedostatni dzień wymiany na integrację w 100%. Sport połączony ze wspólną zabawą i rywalizacją bardzo nas do siebie zbliżył.
Piątek był dniem, kiedy musieliśmy się rozstać i pożegnać z naszymi przyjaciółmi z Niemiec.
Rano, wspólnie udaliśmy się na dwugodzinne zajęcia taneczne, po których odwieźliśmy gości na Dworzec Zachodni. Po serdecznych uściskach na pożegnanie wróciliśmy do naszych domów.
Pożegnaliśmy się tylko na niecałe 3 miesiące, bo w lutym to my wyjedziemy na wymianę do Hanoweru. Już nie możemy się doczekać…
Hanower 2024
W dniach 12-18 lutego 2024r. grupa 14 osób z klas pierwszych i drugich wyjechała wraz z opiekunami panią Katarzyną Sperkowską i panią Jolantą Sobczak na wymianę uczniowską do zaprzyjaźnionej szkoły Tellkampfschule w Hanowerze. Projekt jest organizowany w kooperacji z Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży w Warszawie. Prowadzony jest w naszej szkole od lat i cieszy się ogromną popularnością wśród uczniów liceum.
Myślą przewodnią tegorocznego wyjazdu do Niemiec było hasło „Demokracja w Europie”. W ciągu kilkudniowego pobytu w Hanowerze uczestnicy wymiany wzięli udział w licznych warsztatach projektowych zorganizowanych przez szkołę: Lost Places in Hannover (zapomniane miejsca w mieście), Civil Courage (odwaga cywilna), Stereotypes in Commericals (stereotypy w reklamie), Hip Hop Dance, Pop Band, Basketball, Documentation of the event (dokumentowanie i organizacja koncertu).
Ponadto uczniowie uczestniczyli w ciekawych wydarzeniach takich jak: wycieczka na wystawę naukową w Wolfsburgu, zwiedzanie Hanoweru, zajęcia sportowe na lodowisku, gra miejska w Hanowerze oraz zajęcia z rodzinami, u których uczniowie mieszkali.
Nasi licealiści skorzystali z wyjazdu w sposób wielowymiarowy. Mieli możliwość komunikowania się w języku angielskim i niemieckim, współpracowali z młodzieżą z sześciu krajów europejskich: Niemcy, Niderlandy, Szwecja, Łotwa, Hiszpania, Francji. To właśnie dzięki temu zawarli przyjaźnie międzynarodowe i doświadczali wspólnej pracy projektowej.
Najważniejszym punktem pobytu w Hanowerze był udział uczniów w wieczorze europejskim Europaabend, podczas którego wszyscy uczestnicy zaprezentowali piosenki w swoim języku ojczystym. Ten uroczysty, międzynarodowy koncert jest podziękowaniem i zarazem uwieńczeniem corocznego spotkania młodzieży w tym dolnosaksońskim mieście.