Sobota, 14 września 2024.

Licealni dobroczyńcy

Pomoc drugiemu człowiekowi poprzez działanie jako wolontariusz jest rzeczą, którą każdy powinien chociaż raz w życiu spróbować. Szczególny obowiązek mamy przede wszystkim względem naszych rodaków, których los potraktował okrutnie, o czym świadczą  fakty zapisane na kartach naszej historii. Jako uczeń Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza  w Piastowie, wraz z moimi kolegami, miałem okazję spełnić się w tej roli, w trakcie naszego kolejnego wyjazdu dobroczynnego na Ukrainę do Lwowa.

Na początku listopada 2019 roku grupa składająca się z sześciu uczniów naszego liceum, w tym mnie, podjęła współpracę z grupą wolontariuszy „Anioły z Lubartowa”. Wszyscy uczniowie naszego liceum przyczynili się do zebrania dużej ilości jedzenia, środków czystości oraz innych przedmiotów codziennego użytku, które trafiły do potrzebujących osób ze Lwowa i okolic, szczególnie naszych rodaków. Ilość pozyskanego wsparcia niezwykle zaskoczyła organizatorów wyjazdu.  Jako przedstawiciele naszej szkoły niezwłocznie wyruszyliśmy w drugą podróż na Ukrainę w celu przetransportowania oraz dopilnowania, aby wszystkie dary trafiły do właściwych osób. Szybko nadszedł czas na działanie. Pierwszego dnia odwiedziliśmy dom spokojnej starości w Brzuchowicach, który zaopatrzyliśmy w rzeczy najpotrzebniejsze do funkcjonowania placówki. Jako wolontariusze spędziliśmy również dużo czasu z osobami tam przebywającymi, aby poprzez bliskość drugiego człowieka wnieść trochę radości w ich życie.

Naszym głównym celem był jednak Lwów, do którego wkrótce dotarliśmy. Odwiedziliśmy tam miejski sierociniec i przedszkole. Dzieci przebywające w tych miejscach były niezwykle szczęśliwe z powodu naszej wizyty, uczucie towarzyszące nam wszystkim w trakcie warsztatów i zabawy z nimi było czymś nie do opisania.

Kolejnym miejscem odwiedzin był lokalny oddział Caritasu, w którym wszyscy wolontariusze pomagali w pakowaniu świec, z których dochód przeznaczony był na cele charytatywne min. pomoc ludziom z różnymi upośledzeniami psychicznymi.

Poświęcenie swojego czasu dla drugiego człowieka to coś co nas niezwykle kształtuje, ja sam czuję się odmieniony po wizycie we Lwowie. Z tego powodu przygotowujemy już kolejny trzeci wyjazd na Ukrainę, który planujemy już pod koniec marca.

Wsparcie  naszych rodaków nie jest tylko  ograniczone do terenów położonych na wschód od naszego kraju. Moi koledzy i koleżanki z dużym zaangażowaniem przygotowują pomoc osobom potrzebującym w środowisku lokalnym. Na początku lutego uczniowie naszego liceum, po raz kolejny uczestniczyli w organizacji wsparcia dla pensjonariuszy Hospicjum Onkologicznego Św. Krzysztofa w Warszawie. Mamy zaszczyt poinformować, że kwota zebrana przez naszych uczniów przekroczyła 6 000 zł. Akcję zorganizowano w Kościele Chrystusa Króla Wszechświata w Piastowie . 9 lutego podczas wszystkich mszy świętych uczniowie naszego LO uczestniczyli w zbiórce darów dla Hospicjum oraz przekazywali zainteresowanym informacje o jego działalności. Nasza młodzież od wielu lat wspiera pensjonariuszy Hospicjum Onkologicznego swoimi cyklicznymi  akcjami. W ostatnich miesiącach podobne akcje organizowaliśmy również w pozostałych piastowskich parafiach, gdzie kwoty podczas zbiórek przekroczyły kolejno 7 i 8 tysięcy złotych.

http://www.lopiastow.pl/wp-content/uploads/2019/01/6.jpg

Ursynowskie Hospicjum zajmuje się opieką nad osobami chorymi na nowotwory, wymagającymi hospitalizacji ze względów medycznych, udziela też pomocy rodzinom w sprawowaniu opieki nad osobami dotkniętymi przez choroby nowotworowe pozostającymi w domach oraz szkoleniami lekarzy  w zakresie leczenia paliatywnego i personelu medycznego w zakresie opieki nad chorymi na choroby nowotworowe. Hospicjum szkoli wolontariuszy do pomocy w opiece nad chorymi przebywającymi w Hospicjum i w domach. Jest to miejsce, w którym pacjenci otrzymują pomoc w ostatnich dniach życia. W Hospicjum św. Krzysztofa pracują ludzie z pasją i powołaniem, cierpliwi i czuli. Jego pracownicy są pełni empatii, zawsze uśmiechnięci i chętni do niesienia pomocy.

Zachęcamy wszystkich do zaangażowania się w niesienie pomocy chorym, potrzebującym nie tylko wsparcia medycznego ale również obecności drugiego człowieka. Serdecznie dziękujemy za życzliwość i zrozumienie parafianom a szczególnie księżom proboszczom naszych parafii.

Nasza społeczność wielokrotnie organizowała też akcje pomocowe na rzecz krajów ubogich. Przykładami takiego wsparcia  były cykliczne akcje pomocowe przygotowywane dla głodujących dzieci z Kilimarondo w Tanzanii. Organizowane akcje połączone były z prelekcją na temat warunków bytowania, problemów społecznych oraz etycznych życia na najgorętszym kontynencie przedstawił (przed wyjazdem do Tanzanii) Salwatorianin Ks. Hieronim Siwek). Uczniowie poznali, jak wygląda system szkolnictwa w krajach Środkowej Afryki, w jakich warunkach żyją dzieci, jak są wychowywane, z jakimi problemami dnia codziennego spotykają się dorośli i młodzież. Podkreślano różnice społeczne i etyczne funkcjonowania człowieka na kontynencie europejskim i afrykańskim. Mogliśmy usłyszeć, jak wiele możemy nauczyć się od siebie nawzajem i bardzo często ocena rzeczywistości postrzegana oczami mieszkańca Czarnego Lądu wypada korzystniej od oceny Europejczyka. Pomimo wielu różnic powinniśmy jednak pamiętać, że warunki życia w Afryce są bardzo trudne i nasza pomoc, zwłaszcza dla dzieci afrykańskich,  jest niezwykle cenna.

Tanzania – kraj w środkowo-wschodniej  Afryce, jeden z najbiedniejszych na świecie; podstawę gospodarki stanowi rolnictwo, a ludzie (około 41 milionów) posługują się prawie setką języków. Zjednoczona Republika Tanzanii – państwo  powstałe z połączenia dawnych kolonii brytyjskich: Tanganiki oraz brytyjskiego Zanzibaru, co symbolizowała nazwa utworzona z pierwszych sylab nazw obu krajów TAN+ZAN.

Muszę podkreślić, że moje koleżanki i koledzy w zakresie wsparcia i zaangażowania wykazują się ponadprzeciętną inicjatywnością. Samorząd Uczniowski naszego LO organizował też wielokrotnie akcje pomocowe dla Domu Samotnej Matki w Brwinowie, warszawskich domów dziecka czy podopiecznych  Domu Jana Pawła II. Świetlicy środowiskowo – integracyjnej  w Piastowie. Angażujemy się też w pomoc na rzecz zwierząt. Wielokrotnie odwiedzaliśmy Pruszkowskie Stowarzyszenie na Rzecz Zwierząt. W szkole ogłaszano zbiórki żywności i rzeczy przydatnych do egzystencji podopiecznych schroniska. Dzięki temu przedsięwzięciu udało się przygotować super prezenty dla zwierzaków, w których znalazły się nie tylko smakołyki,  ale także gadżety, które na pewno przydadzą się w schronisku.

Widzę, że wszystko to co dałem od siebie drugiemu człowiekowi, sprawiło, że teraz posiadam jeszcze więcej niż przedtem. Pragnę zachęcić każdego do podejmowania tego rodzaju inicjatyw, jest to coś magicznego i coś co po prostu trzeba przeżyć przynajmniej raz w życiu. My – uczniowie liceum dziękujemy losowi za to, że mogliśmy poznać jak wspaniałe jest czynienie dobra poprzez wolontariat. Gorąco też zachęcamy piastowską młodzież i ich rodziców do włączenia się bieżącą zbiórkę pomocową na tak szczytny cel, jakim jest pomoc potrzebującym na Wschodzie.

Pamiętajmy: „Im więcej dajemy, tym więcej sami posiadamy”.

Piotr Jądrzyk, klasa III A