Sobota, 27 kwietnia 2024.

Guten Abend, liebe Gäste

Tymi słowami  powitaliśmy w niedzielny wieczór, dnia 27 listopada 2022r., kolejną grupę uczniów i nauczycieli, która przyjechali do nas na wymianę  z zaprzyjaźnionej  szkoły Tellkampfschule w Hanowerze. Projekt wymiany polsko-niemieckiej realizowany jest  w naszej szkole od roku 2017. Ze względu jednak na sytuację pandemiczną, musieliśmy na dwa lata zwiesić naszą współpracę. W tym czasie odbywały się spotkania online. Nareszcie w tym roku mogliśmy znowu powitać gości z Niemiec w progach naszej szkoły. Wymiana ze szkołą niemiecką jest koordynowana  przez  nauczyciela języka niemieckiego panią Dorotę Polit oraz organizację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie, która prawie w całości finansuje to międzynarodowe przedsięwzięcia. Tematem przewodnim jesiennej edycji wymiany był motyw przyjaźni i pokoju. Są to aspekty, których należy stale  poszukiwać i je pielęgnować, zwłaszcza w obecnej sytuacji na świecie.

Do tegorocznego projektu, zgłosiło się wielu uczniów z naszego liceum, ale przystąpić mogło tylko 10 chętnych osób. Uczniowie tacy muszą dysponować odpowiednimi warunkami mieszkaniowymi, by móc na kilka dni udostępnić pokój swojemu koledze z Niemiec. Zanim odebraliśmy naszych gości w niedzielę z Dworca Centralnego, wszyscy zdążyli już się  poznać  dzięki różnym komunikatorom. Powitanie grupy z Niemiec było więc tylko formalnością. Nasi zachodni sąsiedzi spędzili u polskich rodzin 6 dni,  podczas których realizowany był program tegorocznej wymiany. Ze względu na porę roku i pogodę nie mogliśmy pozwolić sobie na częste przebywanie na powietrzu, dlatego większość czasu spędziliśmy w obiektach zamkniętych.

Nasz poniedziałkowy program rozpoczęliśmy od zajęć integracyjnych, które pozwoliły na przełamanie pierwszych lodów, zapoznanie się wszystkich uczestników wymiany, a także na próbę pokonania bariery językowej. Jako szkoła z oddziałami dwujęzycznymi specjalizujemy się w języku angielskim i ten właśnie język był głównym językiem komunikacji wśród wszystkich uczniów. Niektórzy porozumiewali się także w języku niemieckim. Po  zajęciach szkolnych wszyscy udali się na zwiedzanie wraz z przewodnikiem Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum to wywiera zawsze bardzo duże wrażenie na wszystkich zwiedzających. W pamięci naszych zachodnich gości szczególnie zapisała się  animacja, która pokazuje ogrom zniszczeń, jakich doznała stolica w czasie Powstania Warszawskiego w  zestawieniu z obrazem współczesnej Warszawy .

Wtorek był dniem całkowicie poświęconym nauce i spędzonym na dwóch renomowanych uczelniach w Warszawie. Uczniowie udali się na Wydział Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, a następnie na UKSW na  Wydział Biologii i Środowiska.  W trakcie wizyty na uczelniach wszyscy uczestnicy wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych i  przeprowadzali  samodzielnie ciekawe doświadczenia. Wzbogaceni w różne ciekawostki  biologiczne i chemiczne wrócili późnym popołudniem do swoich domów.

Dzień kolejny rozpoczął się od zajęć językowych w szkole. Uczniowie wspólnie pracowali nad projektem, dotyczącym motywu naszej wymiany. Opracowali niemiecko-angielskie słownictwo na temat pokoju i przyjaźni. Przygotowali plakaty wskazujące na podobieństwa i różnice w życiu kulturowym,  świecie kulinarnym i  na temat cech charakteru obywateli kraju polskiego i niemieckiego. Po zajęciach szkolnych pojechali na zwiedzanie Warszawy, głównie Starego Miasta. Polscy uczniowie przedstawili swoim kolegom z Niemiec ważniejsze informacje na temat stolicy, Starego  Miasta,  PKiN oraz na temat  Grobu Nieznanego Żołnierza. Uwieńczeniem zwiedzania warszawskiej starówki była wizyta w Zamku Królewskim, który swoimi wnętrzami zachwyca zawsze wszystkie odwiedzające osoby.

Podobne doznania towarzyszyły uczestnikom naszej wymiany dnia następnego, kiedy wszyscy pojechali do Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin. Po prawie trzygodzinnej wizycie i prelekcji w języku angielskim uczniowie zakończyli tę część wymiany, która przeznaczona była na  pobyt w stolicy.

Przedostatni dzień naszej wymiany, piątek, był dniem poświęconym na aktywności sportowe w szkole. Uczniowie wzięli udział w kursie tańca,  a także w zajęciach z koszykówki i siatkówki. Te kilkugodzinne zajęcia były doskonałym potwierdzeniem integracji całego zespołu i sprawiły wszystkim wielką radość. Podsumowaniem  całego projektu był wspólny obiad, po którym uczniowie udali się na ostatnie zakupy i ostatnie spojrzenie na piękną Warszawę. Wczesnym rankiem, w sobotę, odwieźliśmy naszych gości na Dworzec Centralny, skąd pociągiem udali się do Berlina a potem do Hanoweru. Po serdecznych  pożegnaniach  wróciliśmy do naszych domów.

Na razie powiedzieliśmy sobie – DO ZOBACZENIA, bo  już w marcu nasi uczniowie wyjadą na wymianę do zaprzyjaźnionego Hanoweru.

W dniach 5 -11 marca 2023r. grupa uczniów wraz z opiekunami  z naszego liceum wyjechała na wymianę uczniowską do naszej partnerskiej szkoły Tellkampfschule w Hanowerze.

Wyjazd ten odbył się w ramach projektu wymiany polsko-niemieckiej, którego szkolnym koordynatorem jest p. Dorota Polit a głównym organizatorem i fundatorem  wyjazdu  Polsko-Niemiecka Współpraca  Młodzieży z Warszawy. Ta część wymiany odbyła się pod hasłem „Wpływ wojny w Ukrainie na państwa europejskie”.

W ciągu kilku dni uczestnicy wzięli udział w licznych projektach zorganizowanych przez szkołę Tellkampfschule. Zwiedzili  najciekawsze obiekty w Hanowerze i wyjechali na wycieczkę do miasta Wolfsburg. Najważniejszym  punktem pobytu za granicą był udział uczniów w czwartkowym wieczorze Europaabend. W trakcie tej uroczystości polscy uczniowie godnie reprezentowali nasze liceum i Polskę wykonując na scenie znane, polskie utwory. Dzięki wymianie uczniowie mogli poznać historię i kulturę naszego zachodniego sąsiada, nawiązać nowe znajomości,  a co najważniejsze doskonalić  swoje umiejętności językowe.

Z niecierpliwością czekamy na kolejny etap wymiany, który odbędzie się w listopadzie na terenie naszej szkoły.

Galeria zdjęć