Środa, 27 września 2023.

Wyjątkowa lekcja historii odbyła się w kl. 3 w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, poprowadził ją historyk z muzeum Dulag 121 w Pruszkowie – p. Jacek Zegarłowicz.
Żołnierze Wyklęci to określenie żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór soInka-1946wietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR w latach 40. i 50. XX wieku. Jeszcze do niedawna historia o nich milczała.
Prowadzący przybliżył nam sytuację społeczno-polityczną, która ukształtowała losy Żołnierzy Wyklętych oraz politykę władz komunistycznej Polski wobec żołnierzy podziemia niepodległościowego: propagandowe oczernianie, okrutne, bezprawne sądzenie i karanie oraz usuwanie z pamięci społecznej.
Na podstawie fragmentów filmów „Śmierć rotmistrza Pileckiego” i „Inka” uczniowie oceniali różnorodne postawy i wybory Polaków („żołnierzy wyklętych”, byłych AK-owców, funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa).
Żołnierze Niezłomni walczyli o wolność ojczyzny ale nie doczekali wolnej Polski. Zginęli bohatersko, a wielu z nich nie ma nawet swoich grobów. Przez lata komunistycznej władzy byli wyszydzani i upokarzani, byli skazani na zapomnienie. Jednak pamięć o nich nie zginęła. Dziś na nowo stali się bohaterami.

Lekcja o Żołnierzach Wyklętych – Niezłomnych