Poniedziałek, 30 stycznia 2023.

UWAGA!!!

„Chroń dziecko w sieci” – kampania na rzecz ochrony dzieci przed szkodliwymi treściami.

7 lutego, w Dniu Bezpiecznego Internetu, Polskie Centrum Programu Safer Internet (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz instytut badawczy NASK) zainaugurowało ogólnopolską kampanię społeczną „Chroń dziecko w sieci”. Kampania ma na celu przestrzec rodziców przed konsekwencjami kontaktów dzieci i młodzieży ze szkodliwymi treściami w Internecie i wskazać im, jak ograniczyć ryzyko takich kontaktów. Większość uczniów nie ma świadomości, że Internet nie zawsze jest dla nich miejscem bezpiecznym. Internet przedstawiany jest z jednej strony jako wspaniałe osiągnięcie cywilizacyjne dające młodym nieograniczone możliwości, innym razem widzimy obraz wirtualnej przestrzeni pełnej najgorszych zagrożeń. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat możliwych zagrożeń w sieci.

Zapraszamy do odwiedzenia strony kampanii www.dzieckowsieci.pl, gdzie dorośli znajdą m.in. filmy instruktażowe, broszurę dla rodziców oraz zarys problematyki.

Szkodliwe treści to materiały, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój i psychikę dzieci i młodzieży. Dzieci mogą na nie trafiać celowo lub przypadkowo, np. poprzez mylne wyniki wyszukiwania, spam czy reklamę.
Do szkodliwych treści zazwyczaj zalicza się:
  • treści pornograficzne, w tym materiały prezentujące relacje seksualne z wykorzystaniem przemocy oraz nietypowe i dewiacyjne zachowania seksualne;
  • treści prezentujące przemoc i okrucieństwo, np. w filmach bądź brutalnych grach komputerowych;
  • treści promujące zachowania autodestrukcyjne – samookaleczenia lub samobójstwa, bądź zachowania szkodliwe dla zdrowia, np. wyniszczające diety (tzw. ruch pro-ana), zażywanie narkotyków lub dopalaczy;
  • treści dyskryminacyjne, nawołujące do wrogości lub nienawiści wobec różnych grup społecznych, narodowościowych, religijnych lub osób.
„Szkodliwe treści w internecie”