Czwartek, 01 czerwca 2023.

    24 października 2018 roku w godzinach popołudniowych, przedstawiciele uczniów z klas matematyczno-fizycznych 1d, 2d i 3d wzięli udział w wykładzie „Elektryczność wokół nas” na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Celem zajęć było pokazanie, że zjawiska elektryczne zachodzące w przyrodzie, można wyjaśnić nie uciekając się do magii, ale korzystając z praw fizyki.

Młodzież przekonała  się, że rzeczywiście istnieją dwa rodzaje ładunków (dodatnie i ujemne). Elektryzując ciała, czy to przez dotyk, czy to przez indukcję nie wytwarzamy dodatkowych ładunków, ale jedynie je przemieszczamy. Procesami tymi rządzi zasada zachowania ładunku.

Na wykładzie pokazano, gdzie ładunki gromadzą się najchętniej i jaki to ma związek z konstrukcją piorunochronów.

Prowadzącym niezwykle ciekawe zajęcia i doświadczenia był prof. dr hab. Andrzej Wysmołek, realizujący wykłady i pokazy dla naszych uczniów zarówno na terenie Wydziału Fizyki UW, jaki w naszym liceum. Wyjazd zorganizowała Pani Joanna Piliszek, która była opiekunem młodzieży wraz z Panią Iwoną Kulikowską.

Galeria zdjęć

Zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim