Piątek, 29 września 2023.

 

 

 

            W dniach 24 listopada – 01 grudnia  2018r. gościliśmy w naszym liceum  młodzież z zaprzyjaźnionej  szkoły Tellkampfschule w Hanowerze. Tym razem nasze miasto odwiedziło 9 uczniów i dwoje opiekunów z Niemiec. Spotkanie odbyło się w ramach projektu wymiany polsko – niemieckiej. Tematem przewodnim tegorocznego projektu  była „Międzynarodowa przyjaźń – nasze wspólne zainteresowania”, a  koordynatorem całego przedsięwzięcia pani Dorota Polit, nauczyciel języka niemieckiego.
Wymiana uczniowska w liceum odbyła się po raz drugi i na pewno nieostatni, gdyż zaobfitowała wspaniałymi relacjami koleżeńskimi i mnóstwem  łez w dniu wyjazdu. Również  ciekawy program przełożył  się na duże zaangażowanie uczniów w całym projekcie i na swobodną komunikację w języku niemieckim i angielskim.
Zaproszeni goście przybyli do nas późnym wieczorem w sobotę 24 listopada, zostali odebrani przez naszych uczniów i ich rodziców.
Pierwsze wspólne spotkanie miało miejsce w niedzielę, kiedy to udaliśmy się na Niewidzialną Wystawę w Warszawie.
„Wyobraź sobie, że całkowicie gaśnie światło…” – ta interaktywna podróż w niewidzialny świat, pokazała nam, jak można radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu, węchu i równowagi. Po prawie godzinnym przebywaniu w absolutnej ciemności  wszyscy wyszli, jakby inni, zadumani i wyciszeni…
Po wystawie pojechaliśmy na krótki spacer do Łazienek królewskich, by przejść się po letniej rezydencji Króla Stanisława Augusta, i by móc przedstawić gościom oświeceniowe idee tamtejszych zabytków.
Drugi dzień wymiany (poniedziałek 26 XI) przeznaczony został na  Krakowskie Przedmieście i Warszawską Starówkę. Odbyliśmy długi spacer po najbardziej reprezentacyjnej arterii Warszawy i zobaczyliśmy miejsca związane z historią miasta – m.in. Pałac Staszica, Pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki, Plac Zamkowy, Kolumnę Zygmunta, Archikatedrę Św. Jana  i Rynek Starego Miasta. Jednym z  najbardziej ciekawych miejsc w okolicach starego miasta okazał się jednak Grób Nieznanego Żołnierza i uroczysta zmiana warty.
We wtorek zmieniliśmy cel naszej wycieczki z humanistycznego na nauki przyrodnicze, byliśmy bowiem w Centrum Nauki Kopernik. Ponad 450 eksponatów, zaawansowane technologie i multimedia  pomogły z pewnością  w realizacji swoich zainteresowań. Taka trzygodzinna zabawa pozwoliła wszystkim nam przeniesienie się  do świata dziecięcych marzeń  i niesamowitych wyobrażeń.
Środa była dniem sportu. W szkole odbyły się zajęcia sportowe z piłki nożnej, unihokeja i tenisa stołowego. Jak przystało na naszych gości z zachodu rywalizacja była bardzo zacięta, ale oczywiście na stopie przyjacielskiej.
W godzinach popołudniowych pojechaliśmy na  Powiśle na zwiedzanie Stadionu PGE Narodowy. W trakcie ponad półtoragodzinnej trasy VIP,  zapoznaliśmy się z historią stadionu, z jego pięknymi wnętrzami. Zobaczyliśmy lożę VIP-owską, salę kryształową, szatnię piłkarzy, ich strefę relaksu i studio prasowe. Trzeba przyznać, że stadion robi wrażenie, tym bardziej, że możemy poszczycić się światowej sławy polskimi piłkarzami.
W czwartek postanowiliśmy zaprosić młodzież niemiecką na spotkanie z  perłą polskiego baroku, a mianowicie do Pałacu Jana III. Sobieskiego w Wilanowie. Przepiękne wyposażenie pałacu, prawdziwa historia i autentyczne pamiątki wywarły na naszych gościach niesamowite wrażenia.
Przedostatni dzień naszej wymiany był dniem praktycznie wolnym. To czas przeznaczony  na odpoczynek i zakup pamiątek. Dopiero po południu wybraliśmy się na wspólną zabawę do kręgielni, by spędzić te ostanie godziny jeszcze razem…, tu w Polsce.
Tygodniowy program naszej wymiany to nie tylko wycieczki i spacery po warszawie.
To także czas przeznaczony na zabawę,  intensywny udział w zajęciach i naukę.
W poniedziałek pani Dorota Polit zorganizowała nam dwugodzinne zajęcia integracyjne, dzięki którym mogliśmy wzajemnie się poznać, zaprezentować swoje zainteresowania oraz porozmawiać bez używania języka ojczystego. Mieliśmy także możliwość  rywalizacji poznając tajniki niemieckiego memory oraz organizując różne zagadki i quizy.
Przez kolejne dni  uczniowie uczestniczyli w zajęciach z języka angielskiego, chemii, wyżej wspomnianego już sportu i matematyki. Zajęcia przyrodnicze odbyły się w języku angielskim, więc wszyscy mogli wziąć w nich aktywny udział. Szczególnie dobrze uczniowie bawili się na lekcji chemii, gdzie robili bardzo ciekawe eksperymenty. Zdarzyło się, że część tych doświadczeń testowana była na głowach młodych chemików, gdy jednym z produktów była bezpieczna dla zdrowia olbrzymia ilość piany.
W przedostatni dzień naszej wspólnej przygody spotkaliśmy się w pracowni języka niemieckiego, celem podsumowania projektu. Zrobiliśmy wspólną gazetkę i razem omawialiśmy program naszej rewizyty w marcu 2018r. Bardzo czekamy już na ten wyjazd, gdyż weźmiemy udział w międzynarodowym projekcie tzw. Europawoche. Będzie to spotkanie około 180 młodych osób z różnych krajów m.in. z Hiszpanii, ze Szwecji, z Francji, Litwy, Łotwy  itp. W tym czasie będziemy współpracując w gronie międzynarodowym realizować wiele wspólnych projektów.
Na wyjazd ten musimy się jednak gruntownie przygotować, gdyż każda z grup ma  za zadanie przedstawić swój kraj w różnoraki sposób – poprzez taniec, piosenkę itp. A my mamy się czym pochwalić, bo jesteśmy dumni z naszego wolnego  od 100 lat kraju. Reprezentacja naszego liceum już teraz myśli o  promocji Naszej Ojczyzny na tle młodzieży z innych państw.
Sobota,  była  chyba najsmutniejszym dniem w trakcie tego całego projektu. To dzień rozstania na kilkanaście długich tygodni. Pożegnaniom towarzyszyły łzy wzruszenia, mocnych uścisków, obietnic, mnóstwa podziękowań i prezentów.
Ku uciesze wszystkich uczestników nasi niemieccy przyjaciele wyruszyli  z dwugodzinnym opóźnieniem w kierunku cudnego Hanoweru, do swoich domów. Ale za trzy miesiące podążymy za nimi, by znów spędzić ze sobą kilka cudownych dni…

 

Galeria zdjęć

Wymiana międzynarodowa: Hannover-Piastów LISTOPAD 2018