Poniedziałek, 30 stycznia 2023.
Maj to miesiąc wypełniony ważnymi świętami i rocznicami: niedawno obchodziliśmy Święto Pracy, Dzień Flagi oraz rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.
Z tej okazji, w naszej szkole doszło do niecodziennego wydarzenia. Obejrzeliśmy przedstawienie pt. „Konstytucja? Ważna sprawa!” w wykonaniu uczniów klasy 5b ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Piastowie we współpracy z klasą 2a z naszego LO.
Nasi goście, wykorzystując klasowe doświadczenia, trudy związane z budową relacji, chęć stawania się coraz lepszymi wspólnie napisali Konstytucję swojej klasy, następnie wyjaśnili czym jest Konstytucja państwowa i jaką rolę odgrywa w codziennym życiu, a na koniec przedstawili okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 roku.
Uczniowie włożyli dużo wysiłku w przygotowanie części artystycznej. Aby lepiej zrozumieć jak wielki wpływ na nasze życie ma Konstytucja wzięli udział w warsztatach konstytucyjnych. Następnie wybrali się na wycieczkę do króla Maciusia Pierwszego do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, gdzie szukali odpowiedzi na pytania związane z trudami rządzenia państwem. Wspólnie zastanawiali się w jakim świecie chcieliby żyć? Czy łatwo jest coś zmienić? Ile kosztuje państwo? Co zrobić, żeby wszystkim żyło się dobrze? 
Akademia była zwieńczeniem projektu edukacyjnego o tym samym tytule. Aktorów przygotowały panie: p. Aleksandra Bożek, nauczyciel historii w SP 5 i LO w Piastowie oraz p. Agata Żukowska, nauczyciel techniki, informatyki, wychowawca klasy 5b w SP 5. Scenografię wykonali uczniowie klasy 2a naszego liceum. Szczególne podziękowania należą się Kacprowi Szczepańskiemu za stworzenie prezentacji multimedialnej oraz Michałowi Manuszakowi za prowadzenie przedstawienia.
Dziękujemy wszystkim widzom za wspólne przeżycie tej uroczystości.

Galeria zdjęć

Święto Konstytucji