Niedziela, 29 stycznia 2023.

21 czerwca uczniowie naszej szkoły w ramach projektu Erasmus+ Climate Change Education udali się na ziemię siedlecką na praktyczne warsztaty obrączkowania bocianów. Dowiedzieliśmy się dlaczego obrączkujemy te ptaki i co robią naukowcy z wynikami takich badań.

Przyjechaliśmy tam na zaproszenie pana doktora Ireneusza Kaługi, który od 28 lat w pełnym życiowej pasji oddaniu bada bociany. Pan doktor powiedział nam, że takie badania terenowe aby przyniosły oczekiwany efekt ( to znaczy jakąkolwiek nową wiedzę o tym gatunku) muszą być wykonywane przez długie lata i na dużej próbie danych. Dopiero w ten sposób zebrane dane można porównywać, a uzyskane wyniki dostarczają nowej wiedzy. Wystarczy powiedzieć, iż obrączkowane młode bociany przystępują do godów, lęgu i budowy gniazda dopiero po osiągnięciu wieku 4-5 lat, czyli po 4-5 latach po zaobrączkowaniu. Żyją średnio kilkanaście a nawet 20 lat. Niemniej jednak, w pierwszym roku ginie aż 70% wszystkich młodych bocianów, ze względu na brak doświadczenia w tak niebezpiecznym i wyczerpującym locie na zimowisko i z powrotem. Dodatkowo, informacja zwrotna z odczytania obrączek podczas przelotów, ale i już po przylocie do Europy wynosi średnio 2-3%, choć Panu Ireneuszowi udaje się uzyskać poziom 10%. Dużo zależy od wytrwałości i codziennych obserwacji terenowych.


Nasza młodzież zadawała też mnóstwo pytań dotyczących rozpoznawania płci, sposobu żerowania oraz źródeł pokarmu, liczby młodych w lęgu, wagi młodych osobników, wykonywanych pomiarów długości dzioba, wpływu zmian klimatycznych na stan populacji, głównych zagrożeń dla tego gatunku, a także dlaczego czasem dorosłe bociany wyrzucają młode z gniazda lub je nawet zjadają.
Pan Irek dzieląc się z nami bogatą wiedzą i doświadczeniem mówił nam, że bociany to dzikie zwierzęta i uważa, że takimi powinny pozostać, a ludzie nie powinni ingerować w ich naturę i zachowania.
Na koniec praktycznych warsztatów w terenie z obrączkowania, nadaliśmy imię jednemu z młodych bocianów Adam – od imienia patrona naszej szkoły, który został zaobrączkowany obrączką o numerze 75P14 otrzymując stosowny certyfikat. Życzymy Adasiowi udanych łowów, dobrego apetytu i bezpiecznych lotów do Afryki i z powrotem do Polski.

Adasiu, wysokich lotów!


Nauka i integracja