Środa, 27 września 2023.

 

W dniach 19 i 20 października 2021, uczniowie klas IId i Ib Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Piastowie uczestniczyli w warsztatach programowania robotów oraz gier. Tematyka i termin warsztatów nie były przypadkowe bo w okresie 9-24 października cała Europa organizowała zajęcia w ramach Code Week. Programowanie to umiejętność, którą warto rozwijać i co jakiś czas sprawdzać w praktyce, co z nauki programowania pobieranej w różnym okresie i z różnych źródeł, zostaje w pamięci.

 

Tak naprawdę nie jest ważne, co pamiętamy tylko, czy nadal mamy gotowość do nauki nowego, czy pielęgnujemy w sobie ciekawość. Znana zasada „zapomnieć i nauczyć się na nowo” znowu okazała się słuszna. Dokładnie rok temu na seminarium naukowym w LO  programowaliśmy Lego Mindstorms EV3 i micro:bity, a wystarczył rok i już zaszła zmiana w języku, którego używamy do programowania kostki EV3, a i micro:bit też się zmienił.

 

Warsztaty były dla uczniów okazją do:
– sprawdzenia poziomu swojego zainteresowania tematem programowania (rozpoznania własnych talentów),
– ćwiczenia umiejętności pracy w zespole,
– angażowania swojej wyobraźni do tworzenia nowych konstrukcji.

 

Warsztaty z programowania robotów, podczas których trzeba zachęcić ucznia do stworzenia robota wg własnego pomysłu, to okazja do weryfikacji poglądów szanowanego w środowiskach edukacyjnych Kena Robinsona. W swoich wystąpieniach prowokował głosząc, że „szkoła zabija kreatywność”. Oczywiście nie dotyczy to uczniów, którzy brali udział w warsztatach. Z wielkim entuzjazmem zgłosili chęć zbudowania robotów wg własnych pomysłów, a potem szybko odnaleźli się w nowym środowisku programistycznym, które po zmianach wprowadzonych w tym roku bazuje na powszechnie znanym języku Scratch i wszystko działało.

 

W czasach, gdy uczniowie mają niedosyt wspólnych z rówieśnikami zajęć w świecie rzeczywistym, nie trzeba żałować kilku planowych lekcji i warto dać tym uczniom możliwość wspólnej, kreatywnej zabawy. Takie działanie wpływa na poprawę relacji między uczniami po wielu miesiącach zdalnych.

 

Czym jest robotyka?
To interdyscyplinarny kierunek badań łączący zagadnienia inżynierii mechanicznej, elektrotechniki, automatyki i informatyki, którego celem jest tworzenie robotów, w tym sterowanie ich ruchem.
Prowadzący zajęcia byli pod ogromnym wrażeniem pracy naszych licealistów. W szczególności w klasie IB zachwycił Jan Mali, uczeń uwiecznił efekt swojej pracy na filmie – Zobacz film
Warsztaty prowadzili nauczyciele informatyki z Gdańska Krystyna Kolendo-Dzięgielewska i Paweł Hommel, którzy po rocznej przerwie chętnie odwiedzili LO w Piastowie.  
Cykl warsztatów programistycznych