Piątek, 29 września 2023.

W dniu 24 września 2022 r., uczniowie naszego liceum uczestniczyli w uroczystych obchodach Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc.

Na terenie pruszkowskich zakładów ZNTK hitlerowcy zorganizowali obóz przejściowy dla Warszawiaków. Kierowano tu cywilną ludność stolicy (w czasie i po upadku Powstania Warszawskiego) a następnie wywożono głównie do obozów pracy w Rzeszy lub do obozów koncentracyjnych. Część badaczy ocenia, że przez obóz pruszkowski mogło przejść w tym okresie nawet 650 000 osób. Okoliczna ludność, m.in. z Pruszkowa i Piastowa starała się w granicach swoich możliwości organizować pomoc, głównie medyczną i żywnościową. Dzięki ofiarności okolicznych mieszkańców pewną liczbę osób udało się wydostać z obozu i odesłać w bezpieczniejsze miejsca.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęła msza polowa z udziałem pocztów sztandarowych, między innymi ze szkół z terenu powiatu pruszkowskiego. Na koniec delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem ofiar Dulagu.

Piastów oficjalnie reprezentowała m. in. delegacja władz Miasta z Burmistrzem, panem Grzegorzem Szuplewskim na czele, członek zarządu Powiatu Pruszkowskiego, pan Zdzisław Brzeziński, zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Piastowa, pan Kazimierz  Dymek, dyrektor naszego Liceum pani Hanna Babikowska oraz poczty sztandarowe piastowskich szkół.

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc