Piątek, 23 lutego 2024.

obraz-669-02

 

W piątek, 23 września, na terenie dawnego obozu przejściowego Dulag121 w Pruszkowie odbyły się uroczystości rocznicowe. 72 lata temu, na terenie pruszkowskich zakładów ZNTK hitlerowcy zorganizowali obóz przejściowy dla Warszawiaków. Kierowano tu cywilną ludność stolicy (w czasie i po upadku Powstania Warszawskiego) a następnie wywożono głównie do obozów pracy w Rzeszy lub do obozów koncentracyjnych. Część badaczy ocenia, że przez obóz pruszkowski mogło przejść w tym okresie nawet 650 000 osób. Okoliczna ludność, m.in. z Pruszkowa i Piastowa starała się w granicach swoich możliwości organizowac pomoc, głównie medyczną i żywnościową. Dzieki ofiarności okolicznych mieszkańców pewną liczbę osób udało się wydostać z obozu i odesłać w bezpieczniejsze miejsca.

 

Uroczystości rocznicowe rozpoczęła msza polowa z udziałem pocztów sztandarowych, między innymi ze szkół z terenu powiatu pruszkowskiego. Następnie okolicznościowe przemówienia wygłosili Starosta Powiatu Pruszkowskiego Maksym Gołoś oraz Prezydent Miasta Pruszkowa Jan Starzyński. Na koniec delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem ofiar Dulagu.

 

Piastów oficjalnie reprezentowała delegacja władz Miasta z Burmistrzem, panem Grzegorzem Szuplewskim na czele, poczty sztandarowe piastowskich szkół (w tym z naszego Liceum) oraz członek zarządu Powiatu Pruszkowskiego, pan Zdzisław Brzeziński.

Galeia zdjęć

23 września 2016 DZIEŃ PAMIĘCI DULAG121