Niedziela, 25 lutego 2024.

img_20161122_130727img_20161122_140325img_20161122_140530

Uczniowie z Liceum im. Adama Mickiewicza w Piastowie zdobyli główną nagrodę z zakresu przedsiębiorczości, w konkursie organizowanym przez Krajową Radę Spółdzielczą. Przygotowali specjalną lekcję na temat spółdzielni uczniowskich i zdobyli uznanie komisji konkursowej – dzięki swojej kreatywności pojechali na trzydniowy studyjny wyjazd do Krakowa.

Konkurs „Spółdzielnie Uczniowskie szkołą aktywności” to część projektu Krajowej Rady Spółdzielczej pod tą samą nazwą. Ma on przyczynić się do wzmocnienia  i rozwoju sektora spółdzielczości uczniowskiej w Polsce , jako narzędzia promowania  postaw społecznych  i obywatelskich wśród młodzieży oraz praktycznej nauki o przedsiębiorczości. W ramach zadania konkursowego trzeba było m.in. opracować scenariusz lekcji poświęcony spółdzielniom uczniowskim i zaprezentować się przed jury. W praktyce okazało się, że wyzwanie jest spore. Do rywalizacji stanęło kilkadziesiąt szkół i przekonać do siebie komisję konkursową wcale nie było łatwo. Ale licealiści z Piastowa pokazali, na co ich stać i pokonali rywali z najlepszych szkół. Pod kierunkiem prof. Kamila Olaka przygotowali prezentację, która przybliżyła innym uczniom szkoły ideę spółdzielczości. Zaprezentowali ją przed komisją konkursową z KRS w Warszawie, która z tej okazji odwiedziła LO w Piastowie. Ponadto nagrali film, opracowali projekt graficzny logo i wymyślili nazwę swojej spółdzielni w ramach projektu uczniowskiego. Jury nie szczędziło pochwał dla naszych uczniów, którzy do ostatniej chwili byli trzymani w niepewności, co do wyników konkursu.  Zespół złożony z uczniów klasy I CD w nagrodę pojechał do Krakowa, gdzie uczniowie jeszcze bliżej przyjrzeli się spółdzielniom uczniowskim, bo na własne oczy przekonali się jak taka forma działalności sprawdza się w praktyce. „Cieszę się, że moi uczniowie mają okazję do nauki ekonomii nie tylko z książek. Takie projekty uczą ich także samodzielności i poszerzają horyzonty. Mogą na własnej skórze przekonać się, czym jest biznes i jak odpowiedzialnym, ale także rozwijającym zadaniem jest prowadzenie własnej firmy” – mówi Kamil Olak nauczyciel podstaw przedsiębiorczości w Liceum im. Adama Mickiewicza w Piastowie. „Nasi uczniowie, a w kolejnych latach absolwenci mają mieć nie tylko doskonałe przygotowanie do matury i podjęcia studiów na najlepszych uczelniach wyższych, ale również zdobyć maksymalnie dużo doświadczeń z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej. Doświadczenia te chcemy zdobywać wzorując się na działalności szkół amerykańskich, które nie tylko profesjonalnie kształcą, ale też przygotowują absolwentów do tego, żeby potrafili założyć firmę i prężnie działać biznesowo na rynku” – mówi Hanna Babikowska dyrektor LO im. A. Mickiewicza.

Wyjazd do stolicy Małopolski to jednak nie jedyny efekt konkursu. Piastowskie Liceum postanowiło wdrożyć zasady spółdzielczości także w swoich murach. Uczniowie ze wszystkich trzech roczników, przy nieocenionej pomocy Pani Dyrektor Hanny Babikowskiej oraz wsparciu rodziców i zaprzyjaźnionych firm powołali Spółdzielnię Uczniowską „Adaś”. Jej działalność ruszy lada dzień. W ramach projektu, w szkole będzie działał szkolny sklepik, dzięki któremu piastowscy licealiści będą mogli w trakcie przerw nie tylko zjeść smaczne i zdrowe posiłki, ale także spędzić czas w miłej atmosferze. Sklepik będzie, bowiem nie tylko zaopatrywał głodnych uczniów w drugie śniadanie czy obiad, ale ma być także miejscem towarzyskich spotkań. O wyjątkową atmosferę dbają dwie firmy współpracujące ze szkołą w ramach Partnerstwa w Biznesie: znana w Piastowie sieć Cukierni Olczak i syn oraz jeden z największych pracodawców piastowskich, firma reklamowa Ewros Sp. z o.o. Firmy te zadbały w uzgodnieniu ze społecznością szkolną o wystrój i wyposażenie lokalu uczniowskiego. Młodzież prowadząca sklepik będzie się legitymować aktualnymi badaniami i zdobędzie umiejętność spełniana wymagań sanitarno-epidemiologicznych do prowadzenia tego typu działalności. Na zajęciach z podstaw przedsiębiorczości rozliczana będzie pełna księgowość dotycząca działalności finansowej. Wszystkie dochody młodzież będzie inwestować w doposażenie istniejącego lokalu.

Nawiązując do spółdzielczych idei można powiedzieć, że spółdzielnia jest biznesem opartym na wartościach a jej misją jest świat kierujący się wartościami. Te wartości to samopomoc, samoodpowiedzialność, demokracja, równość, sprawiedliwość i solidarność. Członkowie  spółdzielni zaś, wyznają wartości etyczne uczciwości, otwartości, odpowiedzialności społecznej i troski o innych. Wartości te są bliskie także gronu pedagogicznemu, uczniom oraz rodzicom LO w Piastowie. Mamy nadzieję, że projekt Spółdzielni Uczniowskiej „Adaś” to dopiero początek przygody licealistów z Piastowa z ideami spółdzielczości.

Galeria zdjęć

 

Licealiści z Piastowa na podium w Krajowym konkursie przedsiębiorczości!