Piątek, 23 lutego 2024.
logo LO-nowefundacja-dla-polski
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Piastowe, biorą udział w projekcie: „Młodzież i filantropia”.
Kształtowanie postaw społecznych u młodzieży jest jednym z najważniejszych celów wychowania. A okres nauki w szkole gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej to czas, w którym budzą się w młodych ludziach społeczne instynkty. I właśnie wtedy warto je pobudzać, warto inspirować do działania na rzecz innych ludzi, pokazać, jak wiele od nas samych zależy.
Szkoła jest dobrym miejscem, aby zacząć zmieniać świat wokół nas. Jeżeli chcemy mieć świadomych obywateli, potrzebujemy świadomej młodzieży. Dlatego powstał projekt „Młodzież i filantropia” Fundacji dla Polski skierowany do uczniów gimnazjów i liceów. Zachęca on młodych ludzi do działania w środowisku lokalnym i na rzecz lokalnych organizacji społecznych, przełamywania stereotypów i angażowania się w ważne sprawy, kształtuje postawy filantropijne, uczy jak planować i realizować działania na rzecz innych.
Projekt powstał z myślą o szkołach, które chcą poznać i włączyć do swoich działań metodę projektu edukacyjnego jednocześnie angażując uczniów w sprawy ich społeczności lokalnej. Ma on charakter interdyscyplinarny – wykorzystuje treści ustalone dla różnych przedmiotów w podstawie programowej.
W ramach projektu uczniowie zapoznają się z ideą filantropii, problemami społecznymi i przekonują się, że każdy może coś zrobić, żeby ludziom wokół nas żyło się lepiej. Odwiedzają lokalne organizacje pozarządowe i przygotowują na ich temat prezentacje, które potem przedstawiają na forum szkoły. Dla swojego bohatera – lokalnej organizacji mogą dzięki temu wygrać 1 tys. zł., czyli realnie wspomóc jej codzienne działania.
Fundacja dla Polski (FdP) powstała w 1990 roku i jest jedną z najdłużej działających polskich fundacji. Jej celem jest tworzenie różnorodnych działań społecznych, dzięki którym osoby indywidualne i instytucje mogą realizować własne cele filantropijne. Prowadzi doradztwo filantropijne, pomaga w tworzeniu i zarządzaniu funduszami filantropijnymi i fundacjami rodzinnymi. Realizuje własne programy mające na celu przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu zrealizowanego w ramach projektu „Młodzież i filantropia”, który inspiruje młodych ludzi do działania – mlodziezifilantropia.siteor.pl

 

Zacznij zmieniać świat wokół siebie. Teraz!