Niedziela, 25 lutego 2024.

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

W ramach obchodów 78. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego prezentacja filmu IPN Niezwyciężeni (2017) oraz filmu archiwalnego Wielka Droga (1946)

W środę 27 września w warszawskim kinie „Iluzjon” przy ul. Narbutta 50a odbył się edukacyjny pokaz filmowy, zorganizowany przez Biuro Edukacji Narodowej IPN, w którym wzięli udział uczniowie klasy 2a.

Pracownicy Biura zaprezentowali – wyświetlony po raz pierwszy na dużym ekranie – najnowszy film IPN pt. „Niezwyciężeni” ukazujący kluczowe momenty 50-letniej walki Polaków o wolność w latach 1939-1989.

Spotkanie rozpoczął prezes IPN dr Jarosław Szarek, który opowiedział o idei powstania tego filmu. Po projekcji pracownicy Wydziału Notacji i Opracowań Multimedialnych przedstawili młodzieży szczegóły dotyczące samego powstawania „Niezwyciężonych” oraz komentowali bogactwa treści zawartych w produkcji.

Druga część prezentacji dotyczyła równie niezwykłego filmu „Wielka droga” (reż. Michał Waszyński) – wyprodukowanego w 1946 r. na emigracji przez Ośrodek Kultury i Prasy II Korpusu Polskiego. Film przedstawia losy wysiedlonych w 1939 r. na Sybir, Kołymę ludzi, którzy przetrwali wygnanie i dostali się do Armii gen. Andersa. W romansową fabułę wplecione są liczne zdjęcia dokumentalne, m.in. spod Monte Cassino.

Gościem specjalnym był Mieczysław Pogodziński, świadek historii – prezes Warszawskiego Oddziału Związku Sybiraków, który podzielił się wspomnieniami z zesłania na Syberię, gdzie jako młody chłopiec spędził blisko 6 lat.

 

 

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego