Niedziela, 25 lutego 2024.

Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie

George Santayana

 

6 kwietnia br. odbyła się szkolna wycieczka do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau – miejsca, które stało się symbolem terroru. Obóz został założony w 1940 r. przez Niemców z powodu braku miejsca dla aresztowanych Polaków. Pierwszy transport do Auschwitz, składający się z polskich patriotów, przybył 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. Od 1942 r. obóz ten stał się miejscem „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Według badań Franciszka Pipera, do obozu trafiło ponad 1,3 miliona osób. Większość z nich było pochodzenia żydowskiego.
         Zwiedzanie zaczęliśmy od byłego obozu Auschwitz I (Oświęcim). Wyposażeni w słuchawki, dzięki którym słyszeliśmy naszego przewodnika, pod jego opieką weszliśmy na teren byłego obozu. Przekroczyliśmy bramę z napisem: „Arbeit macht frei”. Na własne oczy zobaczyliśmy jak wyglądało życie w obozie.
         Ogromne wrażenie zrobiły na nas wystawy rzeczy osobistych więźniów: okularów, butów, szczoteczek do zębów, walizek, które zostały im odebrane po przyjeździe a także tony ludzkich włosów, protez i innych sprzętów medycznych.
           Zwiedziliśmy także blok 11 – „Blok Śmierci”, tutaj poznaliśmy historię Franciszka Gajowniczka i ojca Maksymiliana Kolbego. Kolejnym miejscem, które zobaczyliśmy była Ściana  Śmierci – miejsce egzekucji nazywane „Golgotą” – do głębokości 2 m. ziemia jest przesiąknięta ludzką krwią.
         Drugi etap wycieczki stanowił dawny obóz Auschwitz II – Birkenau (Brzezinka), który powstał na terenie wysiedlonej wioski. Widzieliśmy oryginalny wagon, którym przywożono do obozu ludzi a także baraki, które zajmowali więźniowie. Historie opowiadane przez przewodnika pomogły nam wyobrazić sobie, że tutaj było „Piekło na Ziemi”. Aż trudno uwierzyć, że „ludzie ludziom zgotowali ten los”.           
Wycieczka ta była cenną i bolesną lekcją historii.

Galeria zdjęć

Wycieczka do niemieckiego obozu Auschwitz