Czwartek, 30 maja 2024.

28 lutego 2019r. odbyły się w naszej szkole zajęcia poprowadzone przez Profesora Andrzeja Wysmołka wybitnego polskiego fizyka doświadczalnego, profesora  nauk fizycznych, specjalisy w zakresie fizyki ciała stałego, który w latach 2008–2016 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor obecnie pracuje w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego Instytutu Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki UW. W pokazach i wykładach z udziałem uczniów LO, wzięła udział młodzież z klas pierwszych i drugich liceum.

Tematem spotkania były „Zjawiska magnetyczne wokół nas”. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali jak Pan profesor wyjaśniał pojęcie magnetyzmu, które jest zespołem zjawisk fizycznych związanych z polem magnetycznym. Profesor Wysmołek uświadomił uczniom, jak dużą rolę w życiu na Ziemi odgrywa magnetyzm.

Młodzież dowiedziała się również, że ogromny wpływ na pole magnetyczne naszej planety mają bieguny – północny i południowy. Dzięki temu możemy obserwować przepiękne zjawisko, jakim jest zorza polarna. Pole magnetyczne ochrania nas przed tzw. wiatrem słonecznym, czyli strumieniem protonów i elektronów. Jeżeli dotarłyby na Ziemię, zamieniłby ją w pustynię. Uczniowie zafascynowani byli też pokazem tworzenia pola magnetycznego z opiłków żelaza i magnesu.

W doświadczeniach posługiwano się głównie magnesami i ciekłym azotem. Młodzież dowiedziała się, jak z pomocą magnesu sprawić, by diody się zaświeciły – czy to w małym urządzeniu, czy w większej rurze. Równie efektownie wyglądało połączenie magnesu z ciekłym azotem, który przyczynił się do lewitacji krążka.

Liczne doświadczenia, w których młodzież brała udział, możliwość zobaczenia wyników eksperymentów z bliska oraz prezentacja bogata w ilustracje była niestandardową lekcją fizyki, która zachwyciła wszystkich uczniów.
 

 

prof. UW dr hab. Andrzej Wysmołek z niecodziennymi zajęciami z fizyki w naszym LO