Czwartek, 30 maja 2024.

16 maja uczniów naszego liceum odwiedził profesor dr hab. Jacek Szczytko, wybitny dydaktyk Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas spotkania nasz gość zachwycił społeczność LO warsztatami i wykładem nt: „Jak działa komputer, czyli skąd się wzięła nanotechnologia?”.

Profesor przybliżył nam w skrócie historię rozwoju technologii zaczynając od pierwszego znaczącego wynalazku: automatycznego krosna Jaquarda, poprzez maszynę analityczną Charles’a Babbage’a aż po pierwsze komputery IBM. Mogliśmy również zapoznać się z postacią wielkiego polskiego fizyka i chemika Jana Czochralskiego. Uczonego nie tyle sławnego w Polsce jak za granicami naszego kraju (najczęściej cytowany polski uczony na świecie). Jego metoda wytwarzania kryształów(metoda Czochralskiego),  jest podstawą produkcji kryształów krzemu, będących najważniejszym elementem potrzebnym do budowy procesorów. 

W trakcie wykładu poznaliśmy fragmenty logiki matematycznej: działania logiczne not, or i and oraz zbudowaliśmy „żywy sumator”. 

Zajęcia były bardzo ciekawe i zróżnicowane, a jednocześnie poruszały wiele aspektów związanych z rozwojem techniki informatycznej. Dowiedzieliśmy się co to jest prawo Moore’a i dlaczego pomaga przewidywać przyszłość. Prawo to zakłada nieustający rozwój technologii i osiągnięć informatycznych. Na przeszkodzie temu rozwojowi może stanąć sama materia, której struktura nie pozwala zmniejszyć rozmiarów poniżej nanometrów. 

Dalszy rozwój technologii komputerowej opierać się musi o nanotechnologie. Powstają teraz nowe kierunki studiów związane z nanotechnologiami. 

Warto uczyć się fizyki (i chemii), aby móc studiować na takim wydziale i mieć w przyszłości wielce ciekawą pracę.

logo2

Galeria zdjęć

Niezwykłe zajęcia z informatyki