Poniedziałek, 17 czerwca 2024.

 

28 września w Mielnikach na Ukrainie odbył się kolejny bieg pod hasłem „Szlak do Pokoju”. Imprezę pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Łucku zorganizowali Ukraińskie Forum Dziennikarzy i Lubelska Wojewódzka Komenda OHPW imprezie wziął udział uczeń naszej szkoły Michał Jarząbek pod opieką pana profesora Franciszka Malczewskiego.
Bieg odbył się  w hołdzie polskim żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza walczącym pod Szackiem, którzy w dniach 28-30 września 1939 r. stoczyli ostatnią zwycięską bitwę w obronie polskich Kresów.
 Uroczystości rozpoczęły się w południe od modlitwy  z udziałem duchownych katolickich i prawosławnych, mieszkańców Mielnik,  konsula RP, przedstawicieli polskich i lokalnych władz samorządowych, dziennikarzy mediów ukraińskich i polonijnych. Po modlitwie zapalono znicze na grobach polskich żołnierzy.

Kolejną częścią spotkania był bieg pamięci. Symboliczny dystans – 1939 metrów – miał przypominać o wydarzeniach sprzed 80 lat. Na starcie stanęło wielu biegaczy w tym nasz Michał i p. Franciszek – obaj dobiegli do mety i to nie jako ostatni.

Po biegu, w hołdzie polskim żołnierzom, posadzono w Parku Przyjaźni w centrum Mielnik Kwiaty Pamięci. Finalną częścią uroczystości były występy artystyczne przygotowane przez pracowników mielnickiego Domu Kultury i poczęstunek.
 
Warto brać udział w takich spotkaniach, które łączą historię z aktywnością fizyczną i budują dobrosąsiedzkie relacje pomiędzy ludźmi  i narodami.

„ Żywa lekcja historii ”