Piątek, 23 lutego 2024.

 

Tegoroczne Święto Szkoły w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Mickiewicza w Piastowie odbyło się 2 i 3 grudnia br. pod hasłem „U Mickiewicza i Maryli, czyli spotkanie z poetą i jego twórczością”. Celem tego doniosłego wydarzenia było uczczenie Patrona Szkoły, przypomnienie i pogłębienie wiedzy o jego burzliwych losach i bogatej twórczości, wprowadzenie uczniów klas pierwszych w tradycję Szkoły przed zbliżającym się jubileuszem 75-lecia powstania liceum oraz integracja społeczności szkolnej. Formuła obchodów była nieco inna niż dotychczas i dlatego zainspirowała uczniów do ciekawych pomysłów realizacyjnych.

Klasy pierwsze i trzecie uczestniczyły w warsztatach literackich, które obejmowały rozmaite aktywności. Jedną z nich – zatytułowaną Soplicowo słowem malowane –  było głośne czytanie w formie teatru stolikowego wybranych fragmentów „Pana Tadeusza”, następną była Sztuka kaligrafii w dobie komputerów i polegała na starannym przepisywaniu i zdobieniu kilkunastu wersów Księgi I naszej epopei narodowej. Jeszcze inna forma aktywności, nosząca wielce wymowny tytuł Mickiewicz – homo viator. Europa w oczach pielgrzyma z Nowogródka, to prezentacja multimedialna, po której młodzież uczestnicząca w zajęciach odpowiadała na pytania konkursowe związane z obejrzanym materiałem. Ostatnią propozycją był udział w inscenizacji pt. Przy soplicowskim stole, a celem tego zadania było zaprezentowanie obyczajowości szlacheckiej.

Warsztaty przygotowali i prowadzili z wielką starannością i ogromnym zaangażowaniem uczniowie klas drugich przy wsparciu nauczycieli polonistów naszej Szkoły. Młodzież uczestnicząca we wspólnej zabawie oraz wędrówce po szlakach życia i twórczości Wieszcza Adama wykazała się sporą wiedzą i pomysłowością. Uczniowie zainspirowani Mickiewiczowskim dziełem przeistaczali się ochoczo w Hrabiego Horeszkę, Sędziego Soplicę, Tadeusza, Telimenę i Zosię. Warto dodać, że role kobiece często z dużym talentem aktorskim odegrali przedstawiciele płci męskiej!

 

Niemałymi umiejętnościami realizatorów filmu wykazali się również uczestnicy konkursu filmowego. Do wybranych ballad Adama Mickiewicza przygotowali scenariusze rekwizyty i kostiumy, a następnie nagrali etiudy filmowe, w których role aktorskie przypadły również uczniom. Efekty tej zbiorowej pracy były znakomite i wzbudziły powszechny aplauz.

I miejsce zdobyła klasa IIIA, która świetnie oddała klimat ballady „Lilije”,

II miejsce uzyskała klasa ICg za pełną brawurowych scen „Panią Twardowską”,

III miejsce zajęła klasa ICp, która przeniosła nas w pełną dramatyzmu i napięć fabułę „Świtezianki”.

Święto Szkoły było czasem wspólnej refleksji na znaczeniem narodowego dziedzictwa, okazją do wykazania się talentami i umiejętnościami oraz sposobnością do dobrej zabawy. 

 

Galeria zdjęć

Święto Szkoły w nowej odsłonie!