Poniedziałek, 17 czerwca 2024.

Warsztaty zorganizowane 11 października na Wydziale Nauki o Zdrowiu WUM, w ramach projektu Eco- Systems of Open Science Schooling, okazały się arcyciekawe. Spotkanie poprowadziła dr hab. Gabriela Olędzka – kierownik Zakładu Nauki o Zdrowiu wraz z asystentkami, więc mogliśmy poczuć się jak prawdziwi studenci.

Na początku każdy otrzymał szalkę Petriego z agarową pożywką, którą zasiedlił bakteriami z nieumytej  dłoni. Dla porównania to samo zostało wykonane dłonią umytą mydłem i zdezynfekowaną. Niektórzy dotykali do pożywki także innymi, przedmiotami, na przykład krawędzią telefonu. Ciekawe jaki będzie wynik po 48 godzinach hodowli? Szalki zabraliśmy ze sobą więc będzie można to sprawdzić na kolejnej lekcji biologii. W czasach gdy tyle mówi się o dezynfekcji dłoni mogliśmy się naocznie przekonać dlaczego to takie ważne. W drugiej części warsztatów można było obejrzeć preparaty mikroskopowe bakterii Gram + i Gram – oraz przedstawicieli Protistów: Plasmodium – wywołujące malarię, Giargia – wywołującą tzw. „biegunkę podróżnych” oraz Toksoplasma. Spore wrażenie zrobiła ogromna liczba jaj tasiemca widziana w jego członach macicznych pod mikroskopem stereoskopowym. Aparat gębowy kleszcza i odnóża chwytne wszy także prezentowały się interesująco. Utrwalony w formalinie Tasiemiec uzbrojony oraz Tasiemiec bąblowcowy były przestrogą, by unikać spożywania nieumytych jagód czy surowego mięsa.

 

Świetnie wyposażona pracownia, uniwersytecka kadra i ciekawy temat – to wszystko złożyło się na wartość tego wydarzenia.

Warsztaty Eco- Systems of Open Science Schooling