Poniedziałek, 17 czerwca 2024.

Zostań fizykiem na jeden dzień! Odkryj świat kwarków i leptonów pracując na rzeczywistych danych pomiarowych prosto z CERN!

W dniu 18 marca 2023 r. (sobota) o godzinie 10:00 Wydział Fizyki UW zorganizował warsztaty z fizyki cząstek dla uczniów szkół średnich w ramach projektu International Masterclasses.  Brali w nich udział uczniowie z naszego liceum. Mieli oni niepowtarzalną okazję zapoznania się z eksperymentami prowadzonymi na Wielkim Zderzaczu Hadronów w ośrodku CERN pod Genewą. Wysłuchali wykładów wprowadzających do trudnej tematyki jaką jest fizyka wysokich energii wygłoszonych przez fizyków pracujących w projekcie Alice w CERN: profesor  Hanna Zbroszczyk i profesor Daniel Kikoła mówili o Modelu Standardowym, zapoznali młodzież z całą rodziną cząsteczek pięknych, powabnych i dziwnych :). W drugiej części warsztatów młodzież miała okazję przeprowadzić prawdziwą analizę na rzeczywistych danych zebranych przez eksperyment ALICE w ubiegłych latach.

Zwieńczeniem dnia była wideokonferencja, dzięki której uczniowie połączyli się z naukowcami z laboratorium CERN oraz innymi instytucjami, które tego dnia będą wykonywać to samo ćwiczenie. W trakcie wideokonferencji uczniowie zaprezentowali wyniki swoich analiz oraz mogli porozmawiać z naukowcami przebywającymi w CERN oraz swoimi rówieśnikami z innych krajów.

Zostań fizykiem na jeden dzień!