Czwartek, 01 czerwca 2023.
dyplom

W dniu 8 grudnia 2016 roku dr Artur Baranowski z Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku UKSW w Warszawie przeprowadził dwujęzyczne warsztaty z biologii. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy naukowej z warszawskimi uczelniami wyższymi. Głównym celem spotkania było przeprowadzenie dwujęzycznej lekcji opartej o metodę naukową. Na początku omówiono, czym jest skrobia, przedstawiono cel lekcji a następnie uczniowie na kartach pracy samodzielnie postawili hipotezę badawczą i alternatywną. Każdy z uczniów na szalkach Petriego umieścił całą gamę próbek codziennego użytku artykułów spożywczych. Były to między innymi ketchup, śmietana, szynka, parówki ale także produkty nieprzetworzone jak marchew, pietruszkę, banana, ziemniaka. Następnie uczniowie nanosili niewielką ilość płynu Lugoa oraz jodyny na każdy z produktów. Zmiana zabarwienia na ciemno granatowy bądź czarny wskazywała obecność skrobi. Intensywność zabarwienia wskazywała na ilość skrobi w artykule. Na szalce umieszczono również szczyptę skrobi, aby zaobserwować maksymalną intensywność zabarwienia niezbędną do przeprowadzenia porównania, ale również odrobinę kryształków cukru, na których to widać niezmienioną barwę płynu Lugola. Na koniec uczniowie samodzielnie zapisali obserwację oraz przyjęli hipotezy i sformułowali wnioski. Następnie wspólnie zastanowiliśmy się nad występowaniem skrobi w naturze oraz celem dodawania skrobi do produktów spożywczych takich jak nabiał, wędliny czy sosy. Porównując cenę produktu oraz cenę roztworu skrobi i wody, szybko okazało się, że czynniki ekonomiczne są kluczowe i dlatego skrobia znajduje tak szerokie zastosowanie i spotkać ją możemy nawet w produktach, w których naturalnie i intuicyjnie nie spodziewamy się, iż tam występują.

 

Drugą część spotkania poprowadził student Luis Fernando Galeano Cardozo z Kolumbii, reprezentujący studencką organizację AIESEC. W sposób bardzo energetyczny opowiadał o swoim kraju, przyrodzie, kulturze i codziennych zwyczajach. Mówił dużo o stereotypach tych, które dotyczą jego kraju, ale również Polski. Młodzież szkolna zaangażowała się i weszła w interakcję, kiedy to Fernando zaczął mówić i prezentować narodową muzykę i tańce.

 

Liceum im. A. Mickiewicza w Piastowie uczestniczy od ubiegłego roku we wspólnych projektach dotyczących przedmiotów przyrodniczych w dwujęzyczności. Współpraca z Wydziałem Biologii i Nauk o Środowisku UKSW w Warszawie prowadzona jest na mocy podpisanego przez obie strony porozumienia.

Serdecznie dziękujemy władzom uczelni za przeprowadzenie cyklu warsztatów na terenie naszej szkoły.

dsc03729

Galeria zdjęć

 

Lekcja CLIL z udziałem WBiNoŚ UKSW w Warszawie