Niedziela, 25 lutego 2024.
  1. rocznica akcji bojowej „Kutschera”

????????????????????????????????????

           1 lutego 1944 r. w Alejach Ujazdowskich w Warszawie zginął z rąk polskiego podziemia, dowódca SS i policji dystryktu warszawskiego, Franz Kutschera. Był on zbrodniarzem niemieckim odpowiedzialnym za terror i egzekucje uliczne w Warszawie. Mówiono o nim „kat Warszawy”.

Wyrok na znienawidzonego przez mieszkańców Warszawy Franza Kutscherę wydał szef Kedywu KG AK płk August Emil Fieldorf „Nil”. Przeprowadzenie akcji powierzono oddziałowi specjalnemu Kedywu Komendy Głównej AK – „Pegaz”.

????????????????????????????????????

      Akcja trwała 100 sekund. Wziął w niej udział przedwojenny mieszkaniec Piastowa, 24-letni Zbigniew Gęsicki ps. „Juno”. Po umieszczeniu w Szpitalu Przemienienia Pańskiego dwóch rannych kolegów, „Juno” wraz z Kazimierzem Sottem ps. „Sokół”, wracając przez most Kierbedzia, natknęli się na blokadę niemieckiej żandarmerii. Po nierównej walce obydwaj skoczyli do Wisły.

Zbigniew_Gęsicki_Juno

PIASTÓW PAMIĘTA

            W 73. rocznicę udanej Akcji Bojowej „Kutschera”, 1 lutego 2017 r., w Piastowie przed tablicą poświęconą pamięci Zbigniewa Gęsickiego „Juno” przy ul. Gęsickiego 3 zebrali się przedstawiciele władz miasta, rodzina Marii Stypułkowskiej-Chojeckiej, kombatanci, mieszkańcy Piastowa, dyrekcja i uczniowie Gimnazjum nr 1. Naszą szkołę reprezentowała młodzież z kl. 1b i 2a. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe Gimnazjum nr 1 i nr 2, naszego liceum oraz asysta Jednostki Wojskowej GROM. Oddano cześć pamięci wszystkich osób biorących udział w tej brawurowej akcji. Przed tablicą złożono wiązanki i zapalono znicze.

Obchody 73. rocznicy Akcji Bojowej „Kutschera”