Sobota, 03 grudnia 2022.

 

p1040293p1040314

12 – 16 grudnia br. to szczególny czas dla naszej licealnej społeczności. Obchodziliśmy bowiem Tydzień Patrona piastowskiego LO – Adama Mickiewicza. W ramach tego projektu przygotowano wiele przedsięwzięć popularyzujących wiedzę na temat życia i twórczości poety oraz zachęcających uczniów             do wnikliwszego poznania utworów naszego wieszcza. Do udziału w obchodach Tygodnia Patrona  zostali zaproszeni również uczniowie piastowskich i powiatowych gimnazjów. I tak: miłośnicy poezji 12 grudnia mogli wziąć udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim poświęconym twórczości Mickiewicza. Laureatami tego konkursu zostali:

  • Gabriela Podgórska (1. miejsce)
  • Aleksandra Wojtkiewicz (2. miejsce)
  • Natalia Szyszko (3. miejsce)
  • Natalia Wojtkiewicz (wyróżnienie)

Nagrodę publiczności natomiast przyznano ex aequo Natalii Wojtkiewicz i Martynie Janickiej. Wszyscy nagrodzeni to uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Zbigniewa Gęsickiego „Juno” w Piastowie, którym serdecznie gratulujemy.

Uczniowie uzdolnieni plastycznie mieli z kolei okazję zaprezentować swoje talenty w ramach Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego na pracę inspirowaną twórczością Mickiewicza. W tym konkursie jury przyznało wyróżnienie uczniowi klasy IIB naszego liceum – Adrianowi Domańskiemu za pracę pt. „Poloneza czas zacząć”.

Uczniowie wszystkich klas naszego liceum mogli stanąć w szranki w konkursie ze znajomości ballad Adama Mickiewicza. W tej konkurencji najlepsza okazała się reprezentacja klasy IIA. Miejsce drugie zajęła klasa IB, natomiast na trzeciej pozycji uplasowały się ex aequo klasy IA i IIB. By wszyscy mogli wziąć aktywny udział    w przedsięwzięciu, uczniowie poszczególnych klas wchodzili w role scenografów i kostiumologów, przygotowując rekwizyty, elementy dekoracji i kostiumy do teatralnej realizacji wcześniej wylosowanych ballad.

Finałową częścią zamykającą Tydzień Patrona było widowisko słowno – muzyczne „Kochałem tam,                      w ojczyźnie serce me zostało” przygotowane przez uczniów klasy IA i IIB. W czasie tej uroczystości zaproszeni goście, laureaci organizowanych konkursów oraz cała społeczność szkolna miała okazję uczestniczyć w liryczno – dramatycznym widowisku o Mickiewiczu, jego czasach, Polsce i Polakach. Historie z życia Mickiewicza opowiedziano słowami poety, recytując jego utwory i prezentując teatralne inscenizacje fragmentów III części „Dziadów”. Dramaturgii lirycznej opowieści o czasach Mickiewicza i buncie ludzi młodych przeciwko złu świata dodało brawurowe wykonanie Wielkiej Improwizacji Gustawa Holoubka            z filmu „Lawa, opowieść o Dziadach” z pamiętnego roku 1989.

Uroczystość zakończono wręczeniem nagród laureatom wszystkich konkursów poświęconych naszemu Patronowi.

Galeria zdjęć

grey_transparent_01

Tydzień Patrona piastowskiego LO – Adama Mickiewicza